"Regijskega smetišča v Tenetišah ne bo"

Odgovor na pismo bralcev, objavljenem v Gorenjskem glasu, dne 16. oktobra 2007, pod tem naslovom

Predsednik upravnega odbora Društva za ohranitev Udinboršta, gospod Miran Hude je v svojem pismu opisal odlagališče odpadkov Tenetiše kot najbolj neurejeno smetišče v Sloveniji, s čimer se, kot upravljavci odlagališča ne strinjamo. S tem lažnim in neutemeljenim opisom zavaja bralce in prikazuje nerealno sliko, zato menimo, da je nujno podati argumentiran opis urejenosti odlagališča in glavnih aktivnosti, ki se na odlagališču izvajajo. Upravljanje odlagališča je podrejeno spoštovanju in upoštevanju zakonodaje s področja ravnanja z odpadki, od Ministrstva za okolje in prostor je pridobljeno tudi okoljevarstveno dovoljenje za obratovanje odlagališča.

V zadnjih letih smo sled novi okoljski zakonodaji izdelali program prilagoditve odlagališča Tenetiše, z glavnim ciljem zmanjšati vplive odloženih odpadkov na okolje na najnižjo stopnjo. Zapolnjeno odlagalno polje smo zaprli z neprepustno folijo, izvedli smo nasutje vrha in bokov ter ozelenitev. S folijo smo izvedli tesnjenje dna aktivnega odlagalnega polja. Tako na zaprtem kot aktivnem odlagalnem polju je vzpostavljen sistem zajema izcedne vode in sistem odplinjanja. Izcedne vode se ločeno zajemajo v zbiralniku izcedne vode, skozi usedalnik oz. mehansko čistilno napravo se odvajajo do javne kanalizacije in nato do Centralne čistilne naprave Kranj, kjer se prečistijo.

Tako imenovani deponijski plin, ki nastane kot posledica razkroja odpadkov, kontrolirano zajemamo že od leta 2002. V odlagališče so vgrajene sonde za zajem deponijskega plina in razvodne cevi, na platoju pred odlagališčem pa plinsko črpalna postaja in bakla za kontroliran sežig plina. V letu 2004 smo sistem nadgradili s pretvorbo deponijskega plina v električno energijo in pridobili status kvalificiranega proizvajalca električne energije.

Že nekaj let kontrolirano spremljamo vplive na okolje, izvajamo obratovalni monitoring, ki zajema meritve emisij snovi v vode in v ozračje (tudi imisij), emisij plinov, meritev onesnaženosti v podtalne vode in meritve izcednih vod. Meritve izvajamo v skladu z zakonodajo, vsak dan pa se preko stacionarne vremenske postaje merijo parametri hitrost in smer vetra, temperatura zraka, količina in intenzivnost padavin ter zračni tlak. V letu 2005 smo izvedli dodatno vrtino za opazovanje parametrov dolnovodnih podzemnih vod, izvajamo tudi monitoringe onesnaženja bližnjega Želinskega potoka (ki že dve leti spada v I. kakovostni razred), izvedli smo elektronsko merilno mesto pretoka izcedne vode. Zaradi večkratnih obvestil okoliških krajanov glede preseganja pragu smradu, smo letos začeli tudi z uporabo tretmana z BIO ALGEEN-om v izcedno vodo in z vlaženjem aktivnega dela deponije. Ti bi naj pospešili predelavo in mineralizacijo organskih snovi iz gospodinjskega odpada, kar bi naj tudi zmanjševalo nastajanje neprijetnih vonjav.

Vedno večjo pozornost namenjamo zmanjševanju volumna odloženih odpadkov. Pri tem uporabljamo drobilec odpadkov, s katerim meljemo predvsem kosovne odpadke, lesni odpad, zeleni in gospodinjski odpad, hlodovino ter koreninski les. Z mletjem dosežemo tudi do osemdesetodstotno zmanjšanje volumna odpadkov. Sedaj že večletna praksa je kompaktiranje oziroma stiskanje odloženih odpadkov, s ciljem zmanjšati prostornino odpadkov in varčevanjem z odlagališčnim prostorom. Septembra letos smo začeli s poskusnim kompostiranjem bioloških odpadkov, z namenom zmanjševanja količin odloženih biorazgradljivih odpadkov.

Odlagališče je pod stalnim nadzorom pristojnih inšpekcijskih služb, ki izvajajo redne preglede in opozarjajo na manjše pomanjkljivosti, ki jih sproti odpravljamo, zato trditev, da je odlagališče Tenetiše najbolj neurejeno smetišče ne drži.

Vzpostavitev učinkovitega sistema ravnanja z odpadki ni odvisna samo od občine, od izvajalcev javne službe ravnanja z odpadkov, pač pa v največji meri od vseh občanov, ki povzročamo odpadke. Problem odpadka se ne začne, ko pride na odlagališče, ampak že na izvoru nastanka. Ločeno zbiranje odpadkov na izvoru žal še ni zaživelo, v običajnih zabojnikih je vse preveč odpadkov, ki vanj ne sodijo, zato se pridružujemo apelu gospoda Hudeta, ki poziva bralce, da v zadnjem tednu tega meseca še posebej pazljivo sortirajo odpadke. Tako ravnanje ni pomembno le v tem trenutku, ampak je zapovedano vsakdanje ravnanje.

Ivan Hočevar, direktor

Komunala Kranj, javno podjetje, d. o. o.