Prenovljena Planica čaka le še na snežno odejo. Prva večja prireditev bo že sredi januarja. / Foto: Primož Pičulin

Danes odprtje prenovljene Planice

V novem nordijskem centru pričakujejo številne domače in tuje športnike, ki bodo tu vse leto opravljali treninge, največ dobička pa si obetajo od turistov, ki naj bi jih v dolino pod Poncami na leto privabili vsaj sto tisoč.

Planica – V okviru obiska vlade na Gorenjskem bo danes tudi svečano odprtje prenov­ljene Planice. Nekaj let trajajoča prenova je dolino pod Poncami spremenila v sodoben nordijski center s sedmimi skakalnicami – prenov­ljeno Blovdkovo velikanko, letalnico bratov Gorišek in petimi mladinskimi skakalnicami – ter sodobnim tekaškim delom z osrednjo stavbo, ki so ga zgradili letos poleti. V njem je vsa infrastruktura, ki jo potrebujejo za tekmovanja, dva vetrovnika in parkirišče pa tudi prostor za muzejsko zbirko, restavracijo in trgovino. Med najpomembnejšimi pridobitvami pod streho osrednjega objekta je še tekaška proga, ki bo smučarskim tekačem treninge na snegu omogočala tudi poleti. V teh dneh začenjajo tudi z zasneževanjem sedmih kilometrov homologiranih prog, ki se navezujejo na obstoječe rekreativne proge v Planici, teh pa je, če štejemo še tiste v okolici Kranjske Gore, v dolini Tamar in na območju do italijanske meje, okoli štirideset kilometrov. Planica je z več kot 40 milijoni evrov trenutno največja investicija v športno infrastrukturo v državi.

Kot je povedal Jelko Gros, direktor Zavoda za šport Planica, bo nordijski center za nemoteno delovanje potreboval približno milijon evrov prihodkov letno. »Del sredstev bomo dobili od organizacije tekem, del od športnikov, ki tu trenirajo, največji del pa od turizma. Verjamem, da Planica sama predstavlja dovolj velik magnet, ki bo pritegnil precejšnje število turistov.«

Ob tem pa so pripravili tudi veliko produktov, ki naj bi obiskovalce spodbujali k ponovnim oziroma večkratnim obiskom. »Pričakujemo, da bo Planico na leto obiskalo vsaj sto tisoč turistov, ki bodo tu ostali nekaj ur in potrošili vsaj pet evrov na osebo. Verjetno jih bo precej več, saj smo že letos poleti, ko je bilo tu še gradbišče, beležili po tisoč obiskovalcev na dan,« je optimističen Gros.

In kaj bo Planica ponujala dnevnim obiskovalcem? »Vetrovnik, zip line, tek na smučeh, muzej in vodene oglede, tudi otroško igrišče z inštruktorjem,« našteje Gros. Obiskovalci, ki bodo v dolino prišli z avtomobili, bodo morali plačati tri evre dnevne parkirnine, uporaba tekaških prog pa bo pozimi brezplačna. Gostinska ponudba bo samo osnovna. »Rateče in Kranjska Gora imata predobre gostilne, da bi jim delali konkurenco,« pravi Gros in poudarja, da bo imela Planica prav gotovo velik pozitiven vpliv na gospodarstvo vse Zgornjesavske doline. »Pričakujemo, da bo tujih športnikov, ki bodo v Planici trenirali, celo precej več kot domačih, kar pomeni, da bodo polnili tudi nastanitvene kapacitete v Kranjski Gori.« Največ promocije pa bodo Planici prinesle velike prireditve. Prva, svetovni pokal v smučarskih tekih, bo že sredi januarja.

Trenutno je v nordijskem centru zaposlenih devet ljudi. Kot smo že poročali, center vodi nekdanji kranjskogorski župan Jure Žerjav. Kot pravi Gros, se bodo v naslednjem letu odločali, koliko zaposlenih še potrebujejo. Ta čas pri delu centra dela še okoli štirideset pogodbenih delavcev.