Cerkev Jezusovega spremenjenja na gori, vrhunec ruskega in svetovnega lesnega stavbarstva. Ima dvanindvajset kupol, vendar nekatere zaradi obnove, ki bo trajala do leta 2022, manjkajo.

Otok lesenih mojstrovin

Na otoku Kiži v Oneškem jezeru v avtonomni ruski republiki Kareliji stoji sedeminosemdeset vrhunsko izdelanih lesenih objektov, od katerih jih je sedemnajst pod Unescovo zaščito.

Na valovih in jezovih Volge (5)

Plovba od Moskve do Sankt Petersburga poteka tudi preko dveh največjih evropskih jezer: Oneškega in Ladoškega. Skupaj merita nad 30.000 kvadratnih kilometrov, kar je površina ene Slovenije in pol. Obe jezeri ležita v najbolj severozahodnem delu Rusije, v Avtonomni republiki Kareliji, ki je del Ruske federacije. Vanju se steka nad 20.000 večjih ali manjših rek. Karelija, ki sta si jo v zgodovini delili Rusija in Finska, je po letu 1944, po porazu Finske, v celoti pod Rusijo. Redko naseljena dežela gozdov in vode leži med Belim morjem, ki je del Barentsovega morja, in Baltikom, ob katerem ima 630 kilometrov obale. Republika, ki ima znotraj Rusije nekoliko več avtonomije od ostalih republik in ima zaradi zgodovinske povezave s Finsko tudi večji delež protestantov, ki so seveda ob pravoslavcih manjšina, meri blizu 180.000 kvadratnih kilometrov, na katerih živi 640.000 prebivalcev, povprečno trije na kvadratni kilometer! Glavno mesto je Petrozavodsk. Veliko Karelijcev mora po kruh drugam, v razvitejše dele Rusije ali na Finsko. Kolikor jih ostane doma, se ukvarjajo z ribištvom in domačo obrtjo ter s skrbjo za turiste, ki med majem in koncem septembra, ko so jezera in reke že vkovane v led, strežejo turistom, ki obiskujejo najbolj znake karelijske kraje. Šol ni veliko. Vožnja do njih, s čolni ali po cesti daleč naokoli, bi bila predolga, prenaporna in nevarna. Zato so otroci v šolah v večjih krajih.

Otok Kiži, eden od okrog 1700 večjih in manjših otokov v Oneškem jezeru, je biser tega jezera in celotne Karelije. Človek resnično ostrmi ob pogledu na gradbeniške mojstrovine, izdelane iz lesa. Domačin, ki nas je v mrzlem majskem dnevu, ko je brilo okrog ušes, temperatura pa je bila blizu ničle, vodil po otoku, je povedal, da prevladuje trepetlika, ki se najbolj trdno upira nevarnostim ostrih zim. Trepetlika, ki sodi v rod topolov, ni le odporen gradbeni material, temveč imajo les, listje in lubje tudi zdravilne učinke. Zgradbe na otoku, od cerkva do starih kmečkih hiš in poslopij, ki so namenjene turizmu, so vrhunec ruskega in svetovnega lesnega stavbarstva. Od 87 objektov jih je 17 pod zaščito Unesca. Nekaj posebnega je cerkev Jezusovega spremenjenja na gori z 22 kupolami. Tesarji so jo v 18. stoletju zgradili brez enega žeblja ali kosa kovine. Samo les, za orodje pa samo sekira, žaga in dleto. Legenda pravi, da je glavni tesar Nestor po končanem delu vrgel sekiro v jezero in rekel: »To cerkev je napravil mojster Nestor. Takšne cerkve ni nikjer na svetu, niti je nikdar ne bo.« Kar sem videl, mu verjamem!

(Nadaljevanje prihodnjič)