Ronda, mestece s tisočletno zgodovino, eden od biserov barvite Andaluzije. Stari in novi del sta ločena z globoko sotesko in povezana s slikovitim mostom.

Slikoviti sprehodi in osupljivi razgledi

Jesenski pobeg v Andaluzijo

»Pa glej, da te ne bom videl na televiziji, kako v prvi vrsti protestiraš v Barceloni,« mi je na srce položil novinarski kolega Jože Košnjek, ko sem mu okoli prvega novembra v odgovor na elektronsko sporočilo zaželela še en lep pozdrav iz Španije, kjer smo z družino preživljali letošnje jesenske počitnice.

A na skrajnem jugu prostrane dežele, kamor smo zbežali pred sivo, pusto in hladno jesenjo tu pri nas, protestniškega razpoloženja samostojnosti željnih Kataloncev ni bilo opaziti; še na televiziji mu niso posvečali bistveno več pozornosti kot pri nas doma.

Da se za teden dni odpravimo na počitnice v slikovito Andaluzijo, smo se odločili, ker smo se želeli pred zimo na hitro naužiti še malo poletja. Ugodne letalske vozovnice enega od nizkocenovnih prevoznikov ter enostavna rezervacija udobnih nastanitev po spletu sta bila med razlogi, da se ponovno odpravimo v toplo, slikovito in gostoljubno deželo, nad katero smo se navdušili že ob prvem obisku pred desetimi leti.

Teden dni je za obisk pokrajine, ki ima več kot osem milijonov prebivalcev in več kot štirikratno površino Slovenije, odločno premalo časa, zato smo se osredotočili na obisk treh mest z okolico: Ronde, Seville in Gibraltarja.

Ronde je slikovito mesto, približno sto kilometrov oddaljeno od Malage. Stoji na visoki pečini na nadmorski višini 750 metrov, stari in novi del povezuje veličasten star kamniti most nad kanjonom, ob izjemni arhitekturi, zaznamovani s skoraj tisočletno muslimansko vladavino nad južno Španijo, pa je Ronda v Španiji in v svetu znana tudi kot kraj, kjer stoji najstarejša bikoborska arena na svetu – zagotovo je tudi ena od najbolj slikovitih. Prvo bikoborbo so v areni, kjer še vedno prirejajo bikoborbe, organizirali daljnega leta 1785 in arena še danes služi osnovnemu namenu.