Učenci Glasbene šole Kranj in knjižničar Jure Bohinec so pripravili pravljično glasbeno potovanje po afriški celini. / Foto: arhiv Mestne knjižnice Kranj

Uglasbene pravljice

V sodelovanju med Mestno knjižnico Kranj in Glasbeno šolo Kranj je nastala glasbena pravljična urica, na kateri so konec oktobra v knjižnici z besedo in glasbo predstavili devet afriških pravljic.

Na temo afriških pravljic, ki jih je interpretiral knjižničar Jure Bohinec, so se z lastnimi glasbenimi improvizacijami, ki so služile kot podlaga oziroma spremljava pravljic, predstavili učenci klavirja iz razreda Jasmine Pogačnik. Pri projektu je sodelovalo trinajst učencev od prvega do šestega razreda, nekateri v parih. Skupaj so za občinstvo pripravili pravljično glasbeno potovanje po afriški celini.

»Učence svojega razreda že vrsto let sistematično vzpodbujam k lastni glasbeni ustvarjalnosti. Vsako leto na razrednem nastopu vsi predstavijo lastne improvizacije in skladbe. Letos smo to storili v povezavi s knjižnico,« je pojasnila Jasmina Pogačnik. Izbrali so devet afriških pravljic in jih opremili z glasbeno spremljavo. Z zvoki so poskušali ponazoriti razpoloženje in dogajanje ter karakterje nastopajočih v zgodbah. »Medtem ko je knjižničar pripovedoval, so učenci igrali ob klavirju. Nič niso imeli zapisano, vse je nastalo na dveh skupnih vajah kot plod obdelave njihovih zamisli,« je razložila Jasmina Pogačnik. Pravljice so pomagali uglasbiti Ines Bitenc, Bine Bratuš, Iris Angelika Buh, Luka in Lara Burjek, Ela Celar, Tara Dimitrijević, Pia Jazbec, Ajda Juvan, Iza in Nace Oštir, Natan Polenec in Ema Zarnik. Dogodek so v knjižnici pospremili z razstavo knjig o Afriki ter afriški književnosti in glasbi.

Ravnateljica Petra Mohorčič je poudarila, da sta knjižnica in glasbena šola prvič sodelovali na ta način in poslušalci so bili navdušeni. »Predvsem pa so učenci doživeli povsem novo izkušnjo – pripraviti lastne skladbe in improvizacije v tej dobi šolanja pač ni mačji kašelj.« Razložila je še, da so v knjižnici takoj po nastopu že dali pobudo, da bi tovrstno sodelovanje izpeljali vsaj dvakrat na leto. Zato upa, da bodo pogum za to našli tudi drugi učitelji Glasbene šole Kranj s svojimi učenci in bodo torej to lahko pripravili tudi ob spremljavi drugih inštrumentov.