Na šestih slovenskih smučiščih se bo prvih smučarskih zavojev učilo blizu tri tisoč šolarjev.

Šolarji znova na smučeh

Na šestih slovenskih smučiščih se je znova začel projekt Šolar na smuči, ki skoraj tri tisoč šolarjem omogoča brezplačno smučarsko izkušnjo.

Grad – Včeraj se je že četrto leto zapored začela akcija Šolar na smuči, ki bo potekala do petka. Učenci četrtih in petih razredov bodo na Krvavcu, Rogli, Mariborskem Pohorju, Voglu, Cerknem in letos prvič tudi v Kranjski Gori brezplačno spoznavali smučanje. Že v nedeljo pa je na Krvavcu potekal uraden začetek akcije.

Letos bo na šestih smučiščih brezplačno smučalo blizu tri tisoč otrok s 55 slovenskih šol. »To je ena od priložnosti, da otroke seznanimo s tem športom in veseli smo, da je v projekt vključenih vedno več šol in seveda otrok. Tudi letos pa je nekaj mest ostalo nezasedenih, kar pomeni, da je prostora še dovolj. Želimo si, da bi se v prihodnjih letih vključilo še več šol,« je povedal pobudnik projekta Uroš Zupan z RTC Krvavec, ki skupaj z ostalimi smučišči, Policijo, Smučarsko zvezo Slovenije in Zavodom za šport RS Planica organizira projekt.

Danes je smučarjev precej manj kot pred leti. Med šolarji jih več kot polovica ne zna smučati, razlogov za to pa je več. »Poleg milejših zim ter velike izbire drugih aktivnosti je eden od dejavnikov dostopnost smučišč. Včasih je bilo več manjših lokalnih smučišč, kjer so otroci preživljali zime, danes jih je manj, čeprav so velikega pomena tudi za razvoj smučarskega turizma,« dodaja Zupan, s katerim se strinja tudi nekdanji vrhunski smučar Jure Košir, ambasador projekta Šolar na smuči. »Prav lokalna smučišča lahko naredijo bistveno razliko, a zime so v zadnjih letih milejše, denarja za umetno zasneževanje pa majhna smučišča po navadi nimajo. Zato so takšni projekti odlični za promocijo smučanja med mladimi. Smučanje je vendarle del slovenske tradicije. Ne nazadnje smo alpska država z bogato zgodovino tega športa in prav je, da ga promoviramo,« meni Košir.

Projekt pozdravlja tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič. »Na ministrstvu projekt podpiramo. V prejšnjih letih smo na ta način vključili več kot sedem tisoč otrok. Veseli smo smučarskim središčem in drugim partnerjem, da so se znali povezati in spodbujajo šport pri otrocih in mladini,« dodaja ministrica.

Zgodnje učenje smučanja je naložba v prihodnost, pa meni Alojz Sladič z Generalne policijske uprave. »Smučarji, ki so z učenjem začeli zgodaj, so spretnejši in v kasnejših letih bolje znajo oceniti svoje sposobnosti. Velja pa opozoriti, da so ravno otroci in mladostniki najranljivejša skupina na smučiščih, zato so takšne akcije izrednega pomena,« pravi Sladič, ki sicer dodaja, da so nesreče na smučiščih največkrat posledice padcev in zdrsov zaradi precenjevanja sposobnosti. Večinoma so smučarji v nesrečah udeleženi sami, manj pa je trkov.