Kronanje

Letos mineva 180 let od kronanja kraljice Združenega kraljestva Viktorije, ki je vladala eni tretjini prebivalstva in eni četrtini ozemelj na našem planetu 61 let. (1819–1901). Za kraljico so jo okronali leta 1838. Njenega moža, ki je prihajal iz majhne, a pomembne nemške kneževine Saška-Coburg in Gotha, Angleži niso posebej marali, čeravno se je njihovo mnenje potem spremenilo. Albert je veliko dal na šolanje, zanimal se je za najnovejše tehnične dosežke in pospeševal umetnost, njegova je bila zamisel o prvi svetovni razstavi v Londonu 1851 in muzeju uporabne umetnosti, ki danes med drugim dokazuje tudi dejstvo, kako se okus človeštva v dolgih obdobjih močno spreminja. Albert je bil do svoje smrti, umrl je star 42 let, kraljičin ne le mož, ampak tudi svetovalec. Angleži so se norčevali, da je vzel debelo kraljico samo zato, ker je imela debelo vrečo denarja. V 17 letih je Viktorija rodila devet otrok in Albert je bil poleg v porodni sobi, kar je bilo za tiste čase nezaslišano. Viktorija je bila hladna mati – kot tudi njena mama. Imela je štirideset vnukov in 88 pravnukov, ki jih je diplomatsko oženila ali omožila v uglednih monarhijah. Kraljica Elizabeta II. je njena prapravnukinja in jo je, kar zadeva leta vladanja, 2015 že prehitela.

Ko je leta 1861 umrl Albert, je kraljica neskončno in iskreno žalovala. Odela se je v črno – do smrti. Poročila pa se je bila v beli obleki in od takrat so se neveste začele oblačiti v belo. Ko so jo leta 1877 proglasili še za cesarico Indije, kjer nikoli ni bila, je na kronanje prišel mlad Indijec Abdul, ki je postal njen služabnik in učitelj jezika urdu, odkril pa ji je tudi dobrote karija. O tem nenavadnem prijateljstvu so lani posneli film Viktorija in Abdul. Resni kritiki niso navdušeni nad njim, vsi pa v en glas trdijo, da si ga velja ogledati zaradi neverjetno senzibilne in obenem močne igre angleške igralke Judy Dench, ki jo je Elizabeta II. že pred leti povišala v plemiški stan.

Viktorija je bila majhne postave in zelo debelušna, saj je silno rada jedla, v njenem kosilu je bilo ponavadi sedem hodov, ki jih je pojedla v pol ure. Hiteti so morali tudi drugi, saj so služabniki pobrali krožnike, brž ko je pojedla. Angleži so pozabili na strogo etiketo in o dobi kraljice Viktorije še vedno govorijo kot o »dobrih starih časih«.

Kari s krompirjem in cvetačo

Za 4 osebe potrebujemo: 600 g krompirja v kockah 3 cm, 800 g cvetače v rožicah, 4 paradižnike – 500 g, 2 čebuli, 20 g svežega ingverja, 2 zelena čilija, 2 stroka česna, 4 žlice masla, 1 žličko kurkume, 1 žličko karija, sol.

Krompir olupimo, razrežemo na kocke in damo v mrzlo vodo, da odda škrob. Cvetačo razdelimo na cvetke, paradižnik grobo narežemo.

Čebulo tenko narežemo, prav tako česen, ingver naribamo. Na ogretem maslu steklasto popražimo čebulo, česen, ingver in na trakce zrezana čilija in mešamo, da čebula postekleni. Dodamo krompir in pražimo še tri minute. Nato dodamo 150 ml vode, cvetačo, paradižnik, kari, zavremo, solimo in pustimo kuhljati 15–18 minut oziroma dokler krompir ni kuhan.

Pa dober tek!