Matej, Luka in Maks, gorenjski fantje iz Loma, Rateč in Gozda - Martuljka, so blesteli na govorniškem natečaju.

Gorenjski mojstri govorništva

Luka Podlipnik in Maks Dakskobler sta s svojima govoroma navdušila udeležence nedavne podelitve Tischlerjeve nagrade v Celovcu.

Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza sta leta 1989 prvič razpisala govorniški natečaj. Z natečajem spodbujata mlade k javnemu nastopanju in k usposabljanju za uresničevanje nalog, ki jih narodna skupnost pričakuje od svoje izobražene mladine.

Celovec – Program slovesne podelitve Tischlerjeve nagrade v Celovcu ima že nekaj let posebno točko: podelitev nagrad najboljšim na govorniškem natečaju. Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza sta leta 1989 prvič razpisala govorniški natečaj in nanj povabila dijakinje in dijake slovenskih višjih izobraževalnih ustanov na Koroškem: Zvezne gimnazije za Slovence v Celovcu, Dvojezične trgovske akademije v Celovcu in Višje šole za gospodarske poklice v Št. Petru v Rožu. Z natečajem svet in zveza spodbujata mlade k javnemu nastopanju in k usposabljanju za uresničevanje nalog, ki jih narodna skupnost pričakuje od svoje izobražene mladine.

Na letošnji natečaj so šole prijavile eno dijakinjo in pet dijakov, skupaj šest, po dva iz vsake šole. To so bili Maks Dakskobler in Sara Terbuch iz šole v Št. Petru, Leon Založnik in Davorin Bezjak iz celovške Dvojezične trgovske akademije in Matej Rozman ter Luka Podlipnik iz Slovenske gimnazije v Celovcu. Žirija je prve tri nagrade podelila Luki Podlipniku, Maksu Dakskoblerju in Leonu Založniku, drugi pa so prejeli priznanja za sodelovanje.

Luka Podlipnik, dijak 6. b razreda Slovenske gimnazije v Celovcu, in Maks Dakskobler, dijak 5. letnika Višje šole za gospodarske poklice v Št. Petru, sta imela čast govoriti udeležencem nedavne podelitve Tischlerjeve nagrade v Celovcu. Navdušila sta. Luka s svojim razmišljanjem o Cankarju in pomenu njegovih misli za današnji svet, Maks pa o odnosu do sveta, ki ga današnja generacija onesnaženega zapušča prihodnjim. Oba sta Gorenjca, ki sta se po končani osnovni šoli odločila nadaljevati šolanje v dvojezičnih šolah na Koroškem. Luka je doma iz Rateč, Maks pa iz Gozda - Martuljka. Priznanje je prejel tudi tretji Gorenjec Matej Rozman, doma v Grahovšah v Lomu, dijak 6. b razreda Slovenske gimnazije v Celovcu. Luka, Maks in Matej sodijo med tiste kar številne gorenjske dekleta in fante, ki so se odločili za šolanje na slovenskih šolah na Koroškem. Na vprašanje, zakaj, večinoma odgovarjajo: zaradi bližine, zaradi želje po znanju nemščine in drugih jezikov, zaradi kvalitete šol in tudi večjih možnosti zaposlitve kot so trenutno v Sloveniji.