Ob eksploziji plina se je porušila skoraj polovica stanovanjske hiše. / Foto: Gorazd Kavčič

Vzrok za eksplozijo še ugotavljajo

Kriminalisti so na kraju torkove eksplozije na Mlaki pri Kranju zavarovali sledi in jih predali v pregled forenzikom. Lastnicama porušene hiše so začasno zatočišče zagotovili sosedje.

Mlaka pri Kranju – Kriminalistična preiskava torkove eksplozije plina v stanovanjski hiši na Mlaki pri Kranju je včeraj še vedno potekala, zato vzrok za nastanek eksplozije še ni znan. Medtem kranjsko območno združenje Rdečega križa Slovenije že zbira pomoč za družino Šenk, ki je zaradi eksplozije, v kateri se je porušila skoraj polovica pred kratkim prenovljene hiše, ostala brez strehe nad glavo. Začasno zatočišče so 83-letni Ivanki, ki se je v nesreči poškodovala, ter hčerki Suzani ponudili sosedje.

V preteklih dneh je bila tudi že opravljena statična presoja poškodovane hiše. Po besedah Saša Govekarja, poveljnika civilne zaščite Mestne občine Kranj, ki je presojo naročila, bodo dokumentacijo predvidoma prejeli v torek, po prvih informacijah pa verjetno hiše ne bo treba podreti, seveda pa jo čaka kar temeljita sanacija.

Silovita eksplozija, ki se jo je slišalo kilometre daleč, je na Dolenčevi poti na Mlaki pri Kranju odjeknila v torek nekaj pred 8. uro zjutraj. »Počilo je tako močno, da človek verjeti ne more. Ko sva z ženo pogledala skozi okno, sva se zgrozila, ko sva ugotovila, da je pri sosedovi Ivanki in njeni hčeri Suzani podrte pol hiše. Takoj sva seveda poklicala pomoč,« je razložil bližnji sosed Jernej Boncelj. O silovitosti eksplozije priča tudi podatek, da so se zaradi nje pri Boncljevih, ki stanujejo približno petdeset metrov proč, odprla garažna vrata, čeprav so bila zaklenjena, v njihovo fasado pa so se zapičili kovinski deli, ki so prifrčali iz smeri eksplozije. »Sosed, ki je bil na rednem jutranjem sprehodu s psom, je dejal, da ga je ob eksploziji kar zasukalo,« ga je dopolnila žena.

V hiši se je v času eksplozije zadrževala 83-letna Ivanka Šenk, na katero se je zrušila skoraj polovica objekta. Njena hči Suzana je pojasnila, da je bila tedaj že v službi. »V službo me je poklicala soseda in povedala, kaj se je zgodilo. Škoda je kar velika, a najpomembnejše je, da je mama preživela in je z njo razmeroma v redu,« je povedala po ogledu razdejanja, ki ga je povzročila eksplozija.

Iz ruševin so Ivanko s tehničnim posegom rešili kranjski poklicni gasilci, zaradi telesnih poškodb pa so jo odpeljali v ljubljanski klinični center, kjer je bila po naših informacijah tudi še včeraj. Kot smo izvedeli, bi se lahko Ivanka, ki je bila ob eksploziji v kuhinji, precej huje poškodovala, če ne bi štedilnik ustavil zrušenega stropa, ki se je zato zagozdil nad njo. »Šlo je za tehnično izjemno zahtevno reševanje. Hiša se je po eksploziji zrušila sama vase, oseba je ostala zasuta pod ruševinami, tako da smo poleg podpiranja objekta, poleg dela z dvižnimi blazinami uporabili tudi motorne žage in ostalo hidravlično orodje, potrebno za reševanje zasutih oseb. Po približno 45 minutah smo poškodovano osebo našli in jo iznesli iz objekta«, je povedal poveljnik operative Gasilske reševalne službe Kranj Andraž Šifrer. Kot je dodal, so se ob eksploziji pretrgale tudi vodovodne cevi in je voda začela zalivati objekt ter ponesrečenko, zato so morali čas reševanja čim bolj skrajšati. »Vse napore smo vložili v to, da smo jo čim prej našli in izkopali iz objekta.«

Po besedah Bojana Kosa s Policijske uprave Kranj so takoj po prijavi intervencije iz previdnosti izvedli tudi evakuacijo v ožjem območju, tako da so iz štirih najbližjih hiš evakuirali sedem oseb, za nekaj časa pa so zaprli tudi del glavne ceste skozi vas. V intervenciji je sicer sodelovalo 27 gasilcev iz GRS Kranj ter prostovoljnih gasilskih društev s Kokrice in iz Britofa. Aktivirana sta bila tudi dva vodnika reševalnih psov, da so se pre­pričali, da pod ruševinami ni morda še več oseb.

Kraj nesreče in nastalo škodo si je ogledal tudi poveljnik civilne zaščite Mestne občine Kranj Sašo Govekar s sodelavcema. Občina je Šenkovima ponudila bivanje v občinskem stanovanju, vendar sta se kasneje odločili, da bosta zaradi bližine doma raje začasno živeli pri sosedih. Občina je naročila tudi statično presojo objekta in priskrbela zaščitno plastično folijo za hišo. Po Govekarjevih besedah so poskrbeli tudi za zamenjavo poškodovanih oken na eni od sosednjih hiš, kjer niso imeli urejenega zavarovanja.

Kranjsko združenje Rdečega križa je za zbiranje pomoči Šenkovima odprl transakcijski račun št. 07000-0000100776 s sklicem 01-2018 in pripisom EKSPLOZIJA, na katera lahko nakažete svoj prispevek. Po besedah koordinatorke humanitarne akcije Marinke Delavec bodo njihove poverjenice na Kokrici in Mlaki v teh dneh izvedle tudi terensko nabirko, v akcijo pa se je vključila tudi Krajevna skupnost Kokrica. Sovaščankama, ki sta se znašli v stiski, bodo v Rdečem križu pomagali tudi z oblačili.