Tudi peč naj očisti dimnikar

V sekciji dimnikarjev pri obrtni zbornici opozarjajo, da dimnikarskih storitev, kamor sodi tudi čiščenje peči, ne sme opravljati podjetje, ki se ukvarja s servisiranjem ali prodajo kurilnih naprav.

Kranj – Po letu dni od uveljavitve nove dimnikarske zakonodaje v Sekciji dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) znova izpostavljajo najpomembnejše zakonske novosti, ki jih morajo uporabniki upoštevati, da ne bo prihajalo do zastrupitev z ogljikovim monoksidom in dimniških požarov. Nov sistem je namreč za uporabnike prinesel kar nekaj dodatnih obvez, dimnikarskim družbam pa dodatno opredelil odgovornost ter povečal administracijo. »Kot se kaže, se povečuje število bolj zahtevnih nalog, sporov in težav, ki jih morajo po novem uporabniki reševati na lastno pobudo. Povečalo se je tudi število dimniških požarov, kar je verjetno tudi vzrok za nadzor, ki ga pravkar opravlja okoljska inšpekcija,« opozarjajo.

Za redno opravljanje vseh predpisanih dimnikarskih storitev – čiščenje, pregledovanje (peči, dimnikov in zračnikov) in meritve emisij dimnih plinov – je po novem odgovoren izključno uporabnik, ki mora vse nove ali rekonstruirane kurilne naprave pred obratovanjem vpisati v državno evidenco na podlagi prvega pregleda. Spremembe pri obratovanju ali izbris naprav iz evidence pa se ureja z izrednim pregledom. Tudi v primeru izrednega dogodka, kamor sodita dimniški požar in uhajanje dimnih plinov v prostor (vklop javljalnika CO), mora pred nadaljnjim obratovanjem uporabnik zagotoviti izredni pregled.

Uporabnik lahko dimnikarsko družbo vsako leto zamenja s 30. junijem za 12 mesecev, med letom pa menjava ni možna. Pri menjavi je treba tudi upoštevati, da novo izbrana dimnikarska družba ne sme izdati zapisnika o pregledu, če je prejšnji dimnikar izdal negativni zapisnik. V takih primerih mora uporabnik najprej odpraviti pomanjkljivosti ter pridobiti pozitivni zapisnik od prejšnje dimnikarske družbe. Zato ob menjavi dimnikarske družbe izročite pretekle zapisnike novi dimnikarski družbi, saj se bosta sicer uporabnik in dimnikar lahko znašla v postopku in prekršku.

Nekateri serviserji centralnih kurilnih naprav na biomaso kljub drugačnim predpisom opravljajo tudi čiščenje peči, kar nekateri pogojujejo celo z izgubo garancije. V sekciji dimnikarjev zato opozarjajo, da dimnikarskih storitev, kamor sodi tudi čiščenje peči, zaradi konflikta interesa ne sme opravljati podjetje, ki se ukvarja s servisiranjem ali prodajo kurilnih naprav. Dimnikarska družba tudi ne bo izdala zapisnika o čiščenju, ki ga je opravil nekdo drug. Enako velja tudi za meritve emisij.

Pogoj za obratovanje nove ali rekonstruirane kurilne naprave (ali dimnika) je pozitivni zapisnik o prvem pregledu. Inštalater/pečar mora za potrebe prvega pregleda uporabniku izročiti predpisano tehnično dokumentacijo, uporabnik pa jo mora hraniti najmanj do prvega pregleda. Če je namreč ob prvem pregledu ni na voljo, se lahko zgodi, da dimnikar ne bo imel pogojev za izdajo pozitivnega zapisnika. »Bodite pozorni na: navodila proizvajalca, napisno tablico peči/dimnika, certifikat dimnika, izjavo o pravilni vgradnji, dimenzioniranje dimnika in upoštevanje nacionalnih predpisov,« svetujejo v sekciji.

Prvi pregled sme opraviti samo dimnikarska družba, ki jo izbere uporabnik, in ne tista, ki jo morda naroči inštalater/pečar. Zaradi zlorab se že uveljavlja praksa, da uporabniki plačilo za vgradnjo vežejo na zapisnik o prvem pregledu dimnikarske družbe uporabnika, še ugotavljajo v sekciji dimnikarjev pri obrtni zbornici.