Zapleti pri prodaji RTC Krvavec

Krvavec – Danes bo potekel podaljšan rok, ki so ga kupcu družbe RTC Krvavec, kranjskemu podjetniku Janezu Janši oziroma njegovi Alpski investicijski družbi (AID), določili za plačilo kupnine. Tik pred zdajci pa so z družbe RTC Krvavec medijem poslali dopis, v katerem so izrazili zaskrbljenost, da »družba po spremembi lastništva ne bo poslovala kot dober gospodar in ne bo dosegala pozitivnega poslovanja, kaj šele rasti in razvoja«. Direktor RTC Krvavec Srečko Retuznik dopisa, ki so ga po njegovih besedah sestavili zaposleni in je z njim le seznanjen, ni želel komentirati.

Avtorji dopisa opozarjajo, da je iz podatkov finančne uprave razvidno, da je Janševo podjetje Infohip, ki je las­tnik AID, zastavilo del svojega premoženja in del premoženja AID za 310 tisoč evrov posojila, najetega pri podjetju Grad.In. Posojilo zapade aprila, po dostopnih podatkih pa Infohip trenutno nima zadosti sredstev za njegovo poplačilo. Infohip naj bi imel tudi med pol milijona in milijonom evrov davčnega dolga, Janša pa na dveh parcelah vpisane zaznambe na podlagi sklepov o izvršbi, so dodali. AID mora poleg kupnine poskrbeti tudi za refinanciranje kreditov družbe RTC Krvavec, ki ga je omogočila Banka Intesa Sanpaolo. Ista banka naj bi AID tudi odobrila kredit za nakup pod pogojem, da novi lastnik po nakupu v korist banke zastavi vrednostne papirje RTC Krvavec, zastavitelj pa naj bi bil tudi RTC Krvavec. Zapo­sleni se zato sprašujejo, ali bo nakup delnic vsaj delno financiral tudi RTC Krvavec.

Direktor AID Janez Janša pa v odzivu na anonimen dopis, ki so ga po njegovem sestavile osebe, ki bodo zaradi prodaje morda izgubile določene privilegije, zatrjuje, da ima AID že od začetka postopka prodaje v celoti zagotovljen denar za kupnino, o čemer so prodajalcu, družbi Unior, že večkrat dostavili vsa dokazila.

Janša: na voljo bo več denarja

»Za nakup delnic v nobeni obliki ne bo porabljeno ali zastavljeno premoženje RTC Krvavec,« zagotavlja Janša in dodaja, da so hkrati s prevzemom RTC Krvavcu zagotovili tudi refinanciranje obstoječih dolgov pod bistveno ugodnejšimi pogoji od zdajšnjih. »Družba bo imela za tekoče poslovanje in razvoj na voljo več denarja. S prevzemom se bodo torej pogoji poslovanja RTC Krvavec pomembno izboljšali,« poudarja in dodaja, da bi s plačilom kupnine in prevzemom financiranja zelo visoka sredstva pridobil tudi Unior, ki ima več kot 122 milijonov evrov obveznosti.

Janša še pojasnjuje, da je 1. februarja pri notarju potekal narok za podpis kreditnih pogodb, vendar pa je sredi naroka direktor RTC Krvavec Srečko Retuznik »vpričo predsednika nadzornega sveta RTC Krvavev Branka Bračka in drugih samovoljno in brez pojasnila zavrnil podpis kreditne pogodbe«. Po Janševem mnenju je Retuznik s tem ravnal v škodo RTC Krvavev in Uniorja kot prodajalca. »Pričakujemo, da bodo vsi udeleženci izpolnili svoje obveznosti iz pogodbe, RTC Krvavec pa bo pod našim vodstvom postal odlično in finančno uspešno turistično središče,« je še sporočil Janez Janša.