Če se o banki veliko piše ...

»Za banko ni dobro, če se o njej veliko piše. Dovolj je enkrat na leto,« mi je že pred leti dejal priznani bankir, ko sem ga prosil za pogovor o banki, in mi potlej tudi bolj podrobno pojasnil svojo odločitev: »Če se o banki malo piše, to pomeni, da ni problemov, da banka v redu posluje, da so prihranki varni ...«

O Gorenjski banki se zadnje čase zelo veliko piše. Ali to pomeni, da je v banki tudi veliko problemov? Poslovni rezultati ne kažejo na to, njen problem je v tem, da nima (več) stabilnega lastništva.

Čeprav je stresni test v času bančne krize pokazal 328 milijonov evrov možnega kapitalskega primanjkljaja, se je banka rešila iz krize brez državne pomoči. Temeljito je prenovila poslovanje, izboljšala poslovno uspešnost in uspešno izvedla dokapitalizacijo. Podatki kažejo, da povečuje obseg poslovanja in ustvarja dobiček (lani v prvih devetih mesecih ga je bilo 4,7 milijona evrov), da je likvidnostno močna in da se lahko pohvali tudi z visoko kapitalsko ustreznostjo.

Gorenjska banka nima več stabilnega lastništva, kot ga je imela še v časih, ko je bila tudi Sava kot njena največja lastnica še gospodarsko in finančno močna. Ko je Sava zašla v težave in pristala v prisilni poravnavi, ji je Banka Slovenije odredila, da mora prodati svoj delež v banki. Začelo se je iskanje novega lastnika, ki še vedno traja.

Ko je upravni odbor Save sredi lanskega decembra sklenil, da 37-odstotni delež v Gorenjski banki proda srbski AIK Banki in je ta le nekaj dni zatem napovedala objavo prevzemne ponudbe za odkup vseh še preostalih delnic, se je zdelo, da se lastniška zgodba z Gorenjsko banko vendarle približuje koncu. Namesto razpleta se je »zgodil« zaplet. Prvič v zgodovini Slovenije se je namreč zgodilo, da družba, ki je napovedala objavo prevzemne ponudbe, ponudbe ni objavila, vse bolj previdni lastniki Save pa niso »požegnali« kupoprodajne pogodbe, ampak so kupcu postavili pogoj, da jim v 45 dneh predloži vsa dovoljenja bančnih regulatorjev za prevzem banke. Le težko jih bo predložil. Narodna banka Srbije je AIK Banki zaradi ugotovljenih nepravilnosti odvzela dovoljenje za prevzem Gorenjske banke, ta mesec bo poteklo tudi dovoljenje Banke Slovenije in Evropske centralne banke.

Lastniška zgodba z Gorenjsko banko se očitno še ne bo tako kmalu končala, težko je tudi napovedovati, kako se bo razpletla. Nihče si ne želi novega Agrokorja. Prodajalci bi si verjetno želeli kupca, ki bi ponudil kaj več kot 298 evrov za delnico, komitenti banke lastnika, ki bi zagotavljal stabilno poslovanje in varnost prihrankov ...