Skoraj vsi se poškodujejo

Le redko se prometne nesreče z udeležbo pešcev končajo brez telesnih poškodb.

Kranj – Ob preventivni akciji Pešec, ki ta teden poteka po vsej Sloveniji, so gorenjski policisti, ki te dni izvajajo tudi poostrene nadzore nad pešci in vozniki, postregli tudi s statističnimi podatki prometnih nesreč z udeležbo pešcev. Lani so obravnavali 52 takih nesreč (predlani 59), letos pa že osem, tri več kot v enakem lanskem obdobju.

Od 52 nesreč z udeležbo pešcev, ki so jih lani obravnavali gorenjski policisti, se je ena končala s smrtnim izidom, dvanajst pešcev se je huje poškodovalo, 35 pa lažje, torej je bil delež poškodovanih pešcev kar 92-odstoten. V osmih primerih so bili pešci tudi povzročitelji nesreč. V osmih letošnjih nesrečah je bilo poškodovanih prav toliko pešcev. »Razlogi za te nesreče so bili na strani voznikov povezani s premiki z vozili na parkirišču, odvzemi prednosti na prehodih za pešce in vožnjo preblizu robu vozišča. V eni letošnji nesreči pa je pešec nenadoma stopil na vozišče pred vozilo in je bil obravnavan kot povzročitelj prometne nesreče,« je razložil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj.

Gorenjski policisti v poostrenih nadzorih pešce tudi opozarjajo, naj uporabljajo odsevna telesa, saj so ob slabši vidnosti (in vidljivosti) veliko bolj izpostavljeni nevarnostim v prometu. Pod drobnogledom policistov so pešci tudi zaradi uporabe pravilne strani hoje in varnega prečkanja vozišč, pri voznikih pa jih zanima predvsem njihov odnos do pešcev, zlasti na območjih prehodov za pešce. Tudi gorenjski policisti so namreč v preteklih preventivnih akcijah opažali, da pešci zelo redko uporabljajo odsevna telesa, kot so kresničke in odsevni trakovi, ki zagotavljajo vidnost tudi na razdalji, večji od sto metrov. Voznik tako pešca prej opazi in ima več časa, da se mu z vozilom izogne.