Več kot petdeset smučarjev s starodobno opremo se je minulo soboto v Škofji Loki udeležilo 18. mednarodnega tekmovanja v smučanju po starem. / Foto: Tina Dokl

Stare smuči niso za v ogenj

Več kot petdeset smučarjev s starodobno opremo se je minulo soboto v Škofji Loki udeležilo 18. mednarodnega tekmovanja v smučanju po starem, ki ga pripravljajo v Društvu Rovtarji.

Škofja Loka – Atraktivno tekmovanje s starinsko smučarsko opremo na hribu pod Loškim gradom si je tudi letos ogledala množica ljudi, po oceni organizatorja je bilo obiskovalcev vsaj tisoč. Pri pripravi proge so imeli letos manj težav kot pretekla leta, saj jih je z debelo snežno odejo pretekli teden razveselila kar narava. »Ko je snežilo, sem bil najsrečnejši človek na svetu,« ni skrival zadovoljstva predsednik Društva Rovtarji Brane Tavčar. Svoje smučarske spretnosti je na približno petsto metrov dolgi progi prikazalo 53 smučarjev, najmlajšemu med njimi je bilo komaj šest let.

»Super je, boljše ne bi moglo biti,« je bil s progo zadovoljen Franc Slemenšek iz Kulturno-turističnega društva kulturnica Gaberke, ko je s skoraj šestdeset let starimi lesenimi smučmi prismučal po grajskem hribu. Po progi se je na repliki starodobnih lesenih smuči pogumno spustil tudi Anton Lajh iz Juršincev v Slovenskih goricah, pa čeprav je imel zaradi poškodbe zapestja roko v mavcu. »Ni me bilo strah niti padca, saj je sneg na progi zelo mehak in ne bi trdo pristal,« nam je zaupal in dodal, da v Juršincih nimajo smučišča, imajo pa smučarsko skakalnico. Že dvajset let pa se s smučanjem po starem ukvarja Marjan Schnabl, ki je zastopal Kamniške grče. »Predvsem gre za ohranjanje smučarske dediščine, da ne 'gre vse v ogenj', čeprav je s tem ogromno dela in stroškov,« je poudaril tudi strasten zbiralec starih smuči, saj jih ima v svoji zbirki več kot trideset, je priznal. Najstarejše so stare že več kot osemdeset let, za sobotno tekmovanje pa je glede na snežne razmere izbral okrog sedemdeset let stare lesene smuči brez robnikov. Videz starodobnega smučarja je dopolnil z lovsko opravo iz časov po drugi svetovni vojni. Najmlajši tekmovalec je bil tokrat šestletni David Čemažar, ki je pojasnil, da sta ga za smučanje po starem navdušila ata in mama, ki se s tem ukvarjata tudi sama.

Poleg Slovencev so se v soboto na grajskem hribu pomerili še smučarji iz Avstrije, Nemčije in Češke. Med tekmovalci sta bila tudi svetovna prvaka Elizabeta Shinko iz Berchtesgadna in Herbert Madleitner iz kraja Zell am See, je razložil Brane Tavčar. »Tudi sodnikom nisem povedal, da sta med tekmovalci, da ne bi to vplivalo na oceno,« je poudaril in dodal, da so jima sodniki kljub temu pri izračunu ocen, pri katerih se upošteva tako smučarska oprema kot slog in čas vožnje, dodelili zmago v njuni kategoriji. Za medalje so tudi tokrat poskrbeli učenci Osnovne šole Jela Janežiča iz Škofje Loke.