Marjan Žitnik na razstavi predstavlja del svojega bogatega oblikovalskega opusa. / Foto: Andrej Tarfila

Oblikovalec, ki izboljšuje svet

V Galeriji Ivana Groharja je na ogled razstava oblikovalca Marjana Žitnika z naslovom Delavec za boljši svet. Združenje umetnikov Škofja Loka mu je podelilo Groharjevo nagrado za leto 2017.

Škofja Loka – Podelitev Groharjeve nagrade oziroma štipendije gre vselej z roko v roki z razstavo del nagrajenca v osrednji škofjeloški galeriji slikarjevega imena. Tokrat se s svojim obsežnim ustvarjalnim opusom torej predstavlja aktualni nagrajenec oblikovalec Marjan Žitnik. V stanovskem Združenju umetnikov Škofja Loka so mu Groharjevo nagrado za leto 2017 podelili za dosežke na področju industrijskega oblikovanja. Teh se je v štiridesetih letih nabralo ničkoliko. Na razstavi si tako ogledujemo Žitnikove oblikovalske dosežke, nastale v obdobju od 1977 do 2017. Marjan Žitnik je predstavnik starejše generacije slovenskih oblikovalcev, tokratna razstava pa je vpogled v njegov osupljivi ustvarjalni opus in predstavlja številne inovativne avtorske oblikovalske rešitve in izdelke, ki so področje slovenskega industrijskega oblikovanja obeležili s krepkim pečatom.

Osrednji poudarek na tokratni razstavi je avtor dal predmetom za vsakdanjo rabo, s katerimi smo dnevno v stiku, z njimi rokujemo, vendar se le redko zavemo, da so bili ti predmeti podvrženi oblikovalskemu premisleku – oblikovanju. Kot pravi Žitnik, je naloga oblikovalca ponuditi rešitve, ki izboljšujejo kakovost življenju. »Razstavljeni predmeti so nastajali skozi moj celotni ustvarjalni opus. Tako so predstavljene baterijske svetilke, oblikovane za Iskro, stojalo za namizni koledar, ki ga lahko kupimo še po 35 letih, embalažno dozo Benko, plastenko za vodo Tiha, stekleničko za sok Dan, steklenice za alkoholni program, embalažo Subrine, medicinsko opremo, merilne instrumente, izdelke s področja elektrotehnike, pohištvo ...« o izboru svojih oblikovanj, ki jih prikazuje na razstavi, pove Marjan Žitnik, kustos razstave Boštjan Soklič iz Loškega muzeja pa dodaja: »Če se ozremo na široko paleto njegovih oblikovalskih dosežkov od druge polovice sedemdesetih let prejšnjega stoletja do danes, lahko z gotovostjo rečemo, da je oblikovalec univerzalnega kalibra, ki mu na videz še tako drobna oblikovalska naloga predstavlja izziv, saj skorajda ni področja, ki mu Marjan Žitnik ne bi namenil svoje pozornosti.«

Ukvarja se s klasičnim industrijskim oblikovanjem, z dizajniranjem proizvodov za vsakdanjo rabo, s konceptualnim osmišljanjem otroških igral, blagovnih znamk, ovitkov in znakov. Za svoje izdelke je prejel številne pomembne stanovske nagrade. Na razstavi je med drugim opozoril prav na nagrajene projekte, za katere je prejel nagrade, kot so: priznanje za odličnost Svetovnega združenja oblikovalcev ICSID na BIO 15 v Ljubljani, naslov inovator leta 2006, in sicer za integrirani usmernik zraka, priznanje Društva oblikovalcev Slovenije za oblikovalski presežek za oblikovanje sesalnika znamke Aqua viva, za katerega je leto zatem prejel tudi priznanje plus x award, in sicer za najboljši proizvod leta 2014 in prav tako oblikovalski dosežek in enako priznanje tudi za inovativni proizvod. Lani mu je stanovsko društvo namenilo priznanje za oblikovalski dosežek za reintrepretacijo stola 4455. »Najbolj sem ponosen na baterijsko svetilko Z 14, za katero sem v okviru Meseca oblikovanja Ljubljana 2014 prejel nagrado za brezčasno slovensko oblikovanje,« pove Marjan Žitnik, ki trenutno razvija novo generacijo večnamenskih terminalov Hamilton za podjetje Špica International.

Jutri, v soboto, 17. februarja, ob 11. uri v Loškem muzeju po razstavi Marjan Žitnik: Delavec za boljši svet pripravljajo tudi javno vodstvo s kustosom razstave Boštjanom Sokličem in seveda oblikovalcem Marjanom Žitnikom.