S potrditvijo osnutka sprememb občinskega prostorskega načrta so občinski svetniki omogočili izpeljavo vseh načrtovanih posegov v okolici Blejskega gradu. / Foto: Tina Dokl

Zelena luč za posege v okolici gradu

Blejski občinski svetniki so pretekli teden sprejeli tudi dopolnjen osnutek sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta, ki bodo omogočile uresničitev načrtovanih posegov na območju širšega grajskega kompleksa.

Bled – S potrditvijo osnutka sprememb občinskega prostorskega načrta, ki se nanašajo na grajski kompleks, so občinski svetniki omogočili izpeljavo vseh načrtovanih posegov v okolici Blejskega gradu. Med najpomembnejšimi projekti sta ureditev dvigala na grad in gradnja Muzeja sodobne umetnosti, ki ga načrtujejo na prostoru propadlega podjetja OGP Grad ob vznožju ceste na Blejski grad, so pojasnili na občini. Obenem so s spremembo prostorskih načrtov omogočili gradnjo velikega parkirišča ob vstopu na grad neposredno ob športnem parku. Kot napovedujejo na občini, bodo parkirišče za avtobuse uredili še letos, prihod­nje leto pa še parkirna mesta za osebna vozila.

»Ureditev širšega območ­ja Blejskega gradu in Grajske pristave predstavlja pomembno razvojno namero preureditve dela območ­ja grajskega hriba, kar bo zagotovilo ustrezno prometno dostopnost na grad ter umestitev informacijskega centra in galerije sodobnih umetnosti kot novim generatorjem razvoja kulturnega turizma na Bledu.«

Območje Grajske pristave, opozarjajo na občini, je namreč ta čas degradirano in še naprej propada. Blejski grad pa je kot kulturni spomenik državnega pomena množično obiskan, zato sta ustrezna prometna dostopnost in dostopnost za funkcionalno ovirane osebe na grad ključni za njegov nadaljnji razvoj. Dejavnost komunalnega podjetja, ki se ta čas nahaja na območju Športnega parka Bled, nameravajo seliti na turistično manj izpostavljeno lokacijo, območje pa skupaj s preostalimi površinami, ki se raztezajo do trase severne razbremenilne ceste, prevzema strateško lokacijo z vidika prihodnjega dostopanja do Blejskega gradu po dokončanju gradnje severne razbremenilne ceste v letošnjem letu, so še razložili na občini.

Občinski svetniki so na zadnji seji sprejeli tudi odlok, ki na Bledu omogoča uvedbo t. i. pajka. S tem naj bi skupaj z nekaterimi drugimi ukrepi pripomogli k večjemu prometnemu redu v mestu. Na seji so svetnikom predstavili še projekt Oživimo Bled, v okviru katerega so se po besedah predsednice območnega združenja Rdečega križa Radovljica Anice Svetina kot prvi občinski svet v Sloveniji seznanili s temeljnimi postopki oživljanja z uporabo AED – avtomatskega eksternega defibrilatorja. To je bila sicer ena izmed vrste predstavitev in osnovnih izobraževanj na to temo za občane, ki bodo v prihodnjih tednih še potekala po vsej občini.