Ravnajte se po temperaturah

Letos je pametno sezonsko menjavo gum odložiti, sneg nas še kar preseneča in po napovedih bo vreme mešano vse do konca marca. Zimska oprema je v Avstriji in Italiji obvezna vse do 15. aprila.

V četrtek, 15. marca, je potekel zakonski rok, do katerega je v prometu obvezna uporaba zimske opreme. Vozniki se bomo v prihodnjih tednih postavljali v vrsto za menjavo pnevmatik pri vulkanizerjih. Vendar pa ne kaže prav hiteti.

Zimske pnevmatike so namenjene uporabi v razmerah do 70 stopinj Celzija, po napovedih bo v marcu še mrzlo z jutranjimi temperaturami pod lediščem, ko letne pnevmatike nimajo dobrih voznih lastnosti.

Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da je zimska oprema obvezna od 15. novembra do 15. marca ali dlje v primeru zimskih razmer. Zimske razmere so na cesti ali njenem delu takrat, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali ko je vozišče zasneženo, zaledenelo (ledene plošče) ali poledenelo (poledica). Zato pozor! Če v zimskih razmerah zaradi pomanjkljive ali neustrezne zimske opreme ustavite ali ovirate promet na cesti, vas lahko policija tudi po 15. marcu kaznuje z globo do petsto evrov in petimi kazenskimi točkami. Če pa povzročite nesrečo, lahko zavarovalnica celo zavrne izplačilo škode.

Ob menjavi gum ne pozabite z vulkanizerjem pregledati tudi stanja pnevmatik, morebitnih poškodb, obrabe in globine profila. Prav tako je ob menjavi gume treba premestiti na drugo os, na katero so bile nameščene predhodno sezono (naprej/nazaj) in jih znova centrirati. Če tega ne boste storili, bodo gume moteče »tresle« avto, kar se bo najbolje odražalo na volanu. Pri tem trpijo podvozje, kočniki, zglobi … in se hitreje obrabljajo.

Gneči pri vulkanizerjih in stroškom se boste izognili tisti, ki imate svoje vozilo obuto v zimsko-letne pnevmatike. Po statističnih podatkih je v Sloveniji petina vozil opremljenih z njimi. Strokovnjaki tej vrsti pnevmatik niso prav naklonjeni, saj pravijo, da še noben proizvajalec ni iznašel čarobne formule za gumo, ki bi bila optimalna v vseh pogojih. Testi pokažejo, da je zelo malo primernih celoletnih pnevmatik, izstopa le Michelinova znamka CrossClimate. Ta je po testih enakovredna letnim oz. zimskim gumam tako na suhi kot na mokri cesti, slabša pa na snegu. Torej so tisti, ki se ne vozijo po snegu (Gorenjci žal nismo med njimi) tako dobili primerno celoletno pnevmatiko.

Podatki o gumah na mobilnih telefonih

Danes je še vedno lastnik avtomobila tisti, ki gumo vzdržuje, kontrolira in skrbi na zadovoljivo raven profila. V prihodnje se bo to vsaj delno spremenilo. Strokovnjaki ra­zvijajo telematiko, ki bo prek senzorjev zaznavala stanje gume, njen profil, tlak, obremenitve ipd. in te podatke pošiljala uporabniku. Obseg podatkov, ki jih bo avtomatika izmenjevala z uporabnikom, iz leta v leto raste.

Stare zimske gume bom »zvozil« čez poletje

Zimske gume pa le zamenjajte z letnimi, ko bodo za to pogoji, saj se bodo v poletnem času hitreje obrabljale, poleg tega imajo velik kotalni upor, kar vpliva na večjo porabo goriva. Letne pnevmatike v zimskem času oziroma zimske v letnem času strokovnjaki odsvetujejo, saj imajo gume povsem drugačno zgradbo in zmesi, ki so prilagojene razmeram in temperaturam. Mnogi vozniki delajo po sistemu, da izrabijo stare zimske gume čez poletje in na jesen kupijo nove zimske gume. Narobe – kljub pričakovanju, da se bo vozilo poleti z mehkejšimi zimskimi gumami hitreje zaustavilo, je resnica ravno obratna. Letne gume imajo namreč mnogo boljši oprijem s cestiščem.

Pri zamenjavi pnevmatik pa ne pozabite na druge dele vozila, kot so brisalci, akumulator, klimatska naprava in vsekakor podvozje, ki je bilo v zimskem času izpostavljeno vlagi in soli.

Zapomnite si, pnevmatik ne menjamo samo zaradi  zakona, temveč predvsem zaradi lastne varnosti in varnosti drugih udeležencev v prometu. Pnevmatike so namreč edini stik avtomobila s podlago, zato sta od kvalitete gum odvisna oprijem in zaviralna pot vozila. Prav ta dva dejavnika velikokrat odločata, ali bo prišlo do nezgode ali ne.