Jaka Reven in Blaž Schönlieb

Tuševa zvezdica

Letos v Tušu iščejo Tuševo zvezdico. Od treh predtekmovanj je zadnjega gostila Srednja gostinska in turistična šola (SGTŠ) Radovljica. Pomerile so se štiri ekipe, od katerih so se tri uvrstile naprej – v veliki finale, ki bo maja letos.

Projekt Tuševa kuharska zvezda je dobil novo ime, saj je prerasel okvire kuharstva in pod novim imenom združuje poklice kuharja, natakarja in turističnega vodiča. Tako so se predtekmovanja za Tuševo zvezdico 2018 odvijala v Ljubljani, Mariboru in Radovljici; v velikem finalu pa se bo pomerilo devet ekip v pripravi regionalne glavne jedi; najboljši dve – superfinalistki – pa še v pripravi restavracijske sladice. Tu bodo vse še malce zapletli s sestavinami iz skrivnostne škatle.

Ekipe sestavljajo tekmovalci, stari do 21 let, vsak prijavitelj pa je na predtekmovanja lahko prijavil dve ekipi. SGTŠ Radovljica se je tako s prvo ekipo predstavila v Ljubljani, z drugo pa na domačem terenu. Na predtekmovanjih so se sodelujoči pomerili v pripravi hrane, postrežbi in predstavitvi regije, iz katere prihaja tekmovalna ekipa.

Prejšnji teden sta kuharski del SGTŠ Radovljica predstavljala dijaka Jaka Reven in Blaž Schönlieb, v strežbi je gorenjsko ekipo zastopala Tjaša Bergant, v panogi turizma pa je tekmovala Lara Kadirić. Jaka in Blaž sta se komisiji in okuševalcem predstavila s Potepuško račko, jedjo, za katero je sicer navdih ekipa našla v kraju in okolici, od koder prihaja Blaž – Ribnici.

Tuš je tudi letos tekmovanje organiziral v sodelovanju z Društvom kuharjev in slaščičarjev Slovenije. Gorenjcem v Ljubljani s prvo ekipo ni uspelo, tokrat pa so se prebili v veliki finale, medtem ko so bili na Gorenjskem najbolje ocenjeni tekmovalci Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor. Pripravili so jed Skrivni recept pohorskih steklarjev. Drugi so bili Novomeščani s Črno-belim bogastvom v objemu predelanih poljščin, a Celjanom tokrat uvrstitev v majski finale ni uspela.

V velikem finalu se bodo tako pomerile ekipe dijakov iz srednjih gostinskih in turističnih šol Ljubljana, Celje, Maribor, Radenci, Radovljica, Novo mesto in Izola.

V Tušu verjamejo v uspeh projekta. Prek tovrstnih aktivnosti spodbujajo interes za poklice v gostinstvu in turizmu, hkrati pa mlade, inovativne in nadarjene kuharje, natakarje in turistične tehnike predstavljajo širši javnosti in tudi bodočim delodajalcem ter kolegom iz stroke.