Dovžanova soteska se kot naravni spomenik z odlokom varuje že od leta 1988. / Foto: Tina Dokl

Vstopnine v Dovžanovo sotesko še ne bo

Parkiranje in vstop v Dovžanovo sotesko ostajata brezplačna, občina ob vstopu v sotesko načrtuje postavitev enostavnega objekta z info točko. Bolj sistematično bodo začeli šteti tudi posamezne obiskovalce, da bodo lahko zagotovili čim boljše ukrepe za doseganje varstvenih in razvojnih ciljev.

Ob glavni vstopni točki v sotesko želi občina postaviti lesen objekt, v katerem bodo obiskovalcem na voljo vse najpomembnejše informacije. Objekt in ureditev okolice naj bi stala okrog 81 tisoč evrov, projekt je bil za sofinanciranje potrjen na LAS Gorenjska košarica.

Tržič – Noveliran Odlok o naravnem spomeniku Dovžanova soteska, ki so ga pred nekaj dnevi sprejeli občinski svetniki, še naprej varuje to naravno območje, so pa odlok iz leta 1988 posodobili in uskladili z zakonodajo. Slikovito poldrugi kilometer dolgo sotesko je gorska reka Tržiška Bistrica vrezala globoko v osrčje Karavank in razgalila najpopolnejše zaporedje kamnin iz obdobja mlajšega paleozoika, starih med tristo in 260 milijonov let. Odlok varuje paleozojske kamnine in okamnine, geološke profile in strukture, Tržiško Bistrico s sosesko, pregradnim slapiščem v kremenovem konglomeratu, z brzicami, skočniki, drasljami in slapiči, rastišči endemita zoisova zvončica, združbe mahu in rdečega bora. Seznam najdenih rastlinskih in živalskih vrst je res dolg, izstopata ramenonožec Karavankina schellwieni in pa luknjičarka Sphaeroschwagerina carniolica, ki je tudi zaščitni znak Dovžanove soteske. Poleg izvajanja varstvenih ukrepov za ohranjanje narave se spodbujajo njeno raziskovanje, izobraževalni programi in znanstvenoraziskovalno delo.

Občina Tržič je že lani z namenom ureditve glavne vstopne točke v sotesko odkupila del zemljišča od zasebnika. Tu želi postaviti enostaven lesen objekt, v katerem bodo obiskovalcem na voljo vse najpomembnejše informacije o naravnem spomeniku in njegovi okolici. Objekt in ureditev okolice tudi s parkirnimi mesti naj bi stala okrog 81 tisoč evrov, projekt je bil za sofinanciranje potrjen na LAS Gorenjska košarica, občina pričakuje odločbo pristojnega ministrstva v dobrega pol leta, ta pa bo podlaga za začetek del. »V vmesnem času do izgradnje vstopne točke bomo na občini pripravili načrt delovanja in upravljanja info točke,« je pojasnila Mojca Švajger iz občinskega Urada za okolje in prostor. Parkirna mesta na območju Dovžanove soteske ostajajo brezplačna, dovoljeno je parkirati le na za to označenih mestih. Vstop za posamezne obiskovalce bo tudi še prost, vodenje obiskovalcev po naravnem spomeniku in obisk Razstavno-izobraževalnega središča Dolina pa se izvajata proti plačilu. Odlok nudi pravno podlago za preganjanje tistih, ki v soseski prenočujejo na črno. Od leta 1998, kar beležijo obisk organiziranih skupin, do novembra 2017 je so na Turistično promocijskem in informacijskem centru Tržič zabeležili 43 739 obiskovalcev. Upad organiziranega obiska je bil izrazit po letu 2012, ko se je zaprla zbirka Lovci na mamute, najnižji pa je bil obisk lani s 750 obiskovalci. A kot je povedala Švajgerjeva, točne številke obiska v Dovžanovi soteski ne poznajo, saj se na območju zadržujejo predvsem obiskovalci, ki pridejo v lastni režiji. Naravi spomenik je tudi priljubljeno območje bližnje rekreacije za tržiške občane, priljubljen je tudi med prebivalci bližnjih občin.