O pomenu prepoznavanja demence je ob odprtju točke v Kamniku spregovorila predsednica Spominčice Štefanija L. Zlobec.

Odprli demenci prijazno točko

Sedemnajstim demenci prijaznim točkam po Sloveniji se je pred dnevi pridružila še ena v Kamniku, ki deluje v sklopu Centra za socialno delo Kamnik. Usposobljeni zaposleni bodo pomoč in informacije nudili tako bolnikom kot njihovim svojcem.

Center za socialno delo Kamnik je postal prvi center pri nas, ki je zadostil vsem kriterijem in pridobil naziv demenci prijazna točka.

»Vsi vemo, kaj je demenca. To je, preprosto povedano, ko ne veš, kdo si in kam si namenjen. Vsi vemo, da demenca lahko zagrize v življenje vsakogar izmed nas – če ne neposredno, pa posredno, ko zagrize v življenje koga naših bližnjih. Svojci so ob večletni skrbi za bolnika izpostavljeni velikim psihičnim, fizičnim in čustvenim obremenitvam in izgorevanju, zato potrebujejo ustrezne informacije, znanje in podporo. Osebe z demenco so pogosto v stiski, se izgubijo, ne znajo priti domov, ne prepoznajo okolice, v kateri živijo. Prav temu so namenjene demenci prijazne točke, ki v lokalnem okolju pripomorejo k razumevanju oseb z demenco in njihovih svojcev, in jim tudi nudijo pomoč. V teh točkah so zaposlene osebe usposobljene, da nudijo informacije o demenci in v primerih, ko se oseba z demenco znajde v stiski, znajo pomagati, se pogovoriti in poiskati pomoč,« je povedala direktorica Centra za socialno delo Kamnik Maja Gradišek in poudarila, da bo točka namenjena tako bolnikom, ki bodo potrebovali pomoč, kot svojcem, ki bodo želeli več informacij, pa tudi drugim v lokalni skupnosti, ki bi to znanje morali imeti.

Kot je povedala predsednica združenja za pomoč pri demenci Spominčica Štefanija L. Zlobec je demenca bolezen, ki je skokovito v porastu, znanje pa temu ne sledi. Njihova glavna naloga je poleg pomoči svojcem tako ozaveščanje. »Zelo pomembno je namreč prepoznavanje prvih znakov bolezni, da bolnika čim prej odpeljemo k zdravniku. Za demenco je značilno, da je v začetku težko prepoznavna. Znaki se začnejo počasi, a se nezadržno stopnjujejo, zato jih je zelo pomembno prepoznati. Pa ne le to, treba je vedeti tudi, kako z dementnimi bolniki ravnati. Moramo biti zelo potrpežljivi in prijazni, govoriti moramo počasi in preprosto. Če bomo o demenci vedeli več, bomo prispevali k temu, da bodo dementne osebe čim dlje ostale doma in ne bodo izgubile svojega dostojanstva,« je povedala.

Demenci prijazno točko označuje znak s tremi spominčicami, ki je od torka dalje nameščen tudi na vratih Centra za socialno delo Kamnik.