Na nekaterih gorenjskih kmetijah, ki se ukvarjajo s pridelovanjem zelenjave, so že uredili namakalni sistem.

Spodbujajo skupno namakanje zemljišč

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano spodbuja gradnjo namakalnih sistemov za več uporabnikov. Z razpisom, ki ga je objavilo prejšnji teden, namenja za to sedem milijonov evrov.

Ministrstvo s finančno podporo v celoti krije upravičene stroške, s čimer spodbuja lastnike kmetijskih zemljišč k vlaganjem v namakalne sisteme in hkrati tudi h gradnji namakalnih sistemov za več uporabnikov.

Kranj – »Namakalni sistemi so eden najpomembnejših načinov za učinkovitejše prilagajanje kmetijstva na podnebne spremembe,« je ob objavi drugega javnega razpisa za naložbe v namakalne sisteme dejal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan in dodal, da je kmetijstvo gospodarska dejavnost, ki je najbolj odvisna od vremena in okoljskih razmer. Prejšnji petek objavljeni razpis omogoča potencialnim vlagateljem pridobitev nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in državnega proračuna za gradnjo namakalnih sistemov, ki so namenjeni najmanj dvema uporabnikoma. Če je uporabnik le eden, na ministrstvu to obravnavajo kot investicijo kmetijskega gospodarstva, za katero pa zagotavljajo finančne spodbude v okviru drugega ukrepa (razpisa).

Za naložbe v namakalne sisteme za več uporabnikov je po tem razpisu namenjeno skupno sedem milijonov evrov. Za podporo se lahko potegujejo tako fizične kot tudi pravne osebe, ki so jih lastniki pooblastili za izvedbo del, pogoj pa je, da pred vložitvijo vloge pridobijo vodno dovoljenje, izvedejo predhodni postopek oziroma presojo vplivov na okolje ter pridobijo odločbo o uvedbi namakanja. Podporo lahko uveljavljajo za ureditev vodnega vira (vrtine, akumulacije) in črpališča ter za gradnjo osnovnega in sekundarnega namakalnega razvoda, na podlagi drugega razpisa, to je razpisa za naložbe v kmetijsko gospodarstvo, pa tudi za namakalno opremo, ki jo potrebuje posamezni uporabnik. Vnašanje vlog v elektronski sistem bo možno od 30. aprila do vključno 31. avgusta, zadnji možni rok za vložitev zahtevka za izplačilo denarja pa je 31. december 2021.