Vse na enem mestu

Sistem enotne poslovne točke bo poenostavil poslovanje podjetnikov z državo.

Cilj projekta Spot, Slovenske poslovne točke, ki sledi načelu »samo enkrat in na enem mestu« je, da bi sistem postal digitalna pisarna za vsakega, ki opravlja dejavnost in posluje z državo. Štiri regijske točke so bile vzpostavljene tudi na Gorenjskem.

Kranj – Uvedba novega podpornega sistema Spot, Slovenske poslovne točke, je usmerjen v nadgradnjo storitev in informacij za poslovne subjekte. Gre za vladni projekt, ki ga izvajajo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, ministrstvo za javno upravo in javna agencija Spirit Slovenija. Vodilo projekta je slediti načelu »samo enkrat in na enem mestu«. Cilj pa je, da bi sistem postal digitalna pisarna za vsakega, ki opravlja dejavnost in posluje z državo.

Tako pod okrilje sistema prehaja tudi dosedanji sistem točke VEM in portala e-VEM. Kot zagotavljajo pobudniki, bo nov sistem nudil izboljšane elektronske storitve za hitro in enostavno poslovanje z državo. Enostavnejša bo tudi registracija podjetij in drugih elektronskih postopkov, storitev podjetniškega svetovanja, informiranja, usposabljanja in regionalnega povezovanja prav tako pa tudi storitve s področja internacionalizacije in tujih investicij za izvoznike in investitorje. Vse storitve sistema bodo za uporabnika brezplačne.

Sistem združuje štiri ravni delovanja. Spletni portal postaja ključna povezovalna točka različnih institucij, ki nudijo storitve za podporo poslovnim subjektom. Drugi nivo so fizične točke (dosedanje točke VEM), kjer uporabnik lahko opravi postopke registracije podjetja in druge elektronske postopke s pomočjo referenta. Tretji nivo predstavlja 12 regijskih točk Spot Svetovanje, ki poleg ostalih nudijo tudi strokovno pomoč svetovalcev, organizacijo delavnic in usposabljanj za potencialne podjetnike, povezovanje akterjev ter splošno promocijo podjetništva v okolju. Spot Global pa bo prek javne agencije Spirit Slovenija zagotavljal pomoč izvoznikom in večjim domačim in tujim investitorjem.

Štiri regijske točke so bile vzpostavljene tudi na Gorenjskem. Delujejo v okviru Regionalne razvojne agencije Gorenjske, BSC Kranj, RAzvojen agencije SORA, Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, RAGOR, in Območne zbornice za Gorenjsko, GZS.

Projekt, ki ga poleg države sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj, bo stal 35,8 milijona evrov.