Ženske so v sproščenem vzdušju izvedele več o bolnišnici. Nekatere so s seboj pripeljale tudi otroke. / Foto: Gorazd Kavčič

Priseljenke na obisku v bolnišnici

Skupini žensk, ki so se na Jesenice priselile s Kosova, iz Albanije, Bosne, Makedonije, Maroka in celo Dominikanske republike, so predstavili jeseniško bolnišnico.

»Če sprejmemo pacienta, ki ne govori slovensko, mu zagotovimo tolmača,« je dejala Sandra Jerebic iz Splošne bolnišnice Jesenice.

Jesenice – Splošno bolnišnico Jesenice so v okviru programa OrientAkcija obiskale Albanke in druge tujke, ki živijo na Jesenicah in v okolici. Kot je povedala Sandra Jerebic iz bolnišnice, je bil namen obiska v tem, da ženskam predstavijo bolnišnico, da vsaj približno spoznajo, kakšen je postopek obravnave in kateri so glavni oddelki. V primeru, da bodo one ali njihovi svojci pomoč v bolnišnici kdaj zares potrebovali, jim bo tako vsaj malce lažje.

Število tujcev, ki poiščejo pomoč v jeseniški bolnišnici, se sicer povečuje, pri čemer jim v skladu z zakonom o pacientovih pravicah morajo zagotoviti tudi tolmača. Pri tem si pomagajo s tistimi zaposlenimi, ki govorijo tuje jezike, pri albanščini ali makedonščini pa jim običajno na pomoč priskoči prevajalka, ki so jo Jesenice dobile v sodelovanju Ljudske univerze Jesenice in Občine Jesenice. Kot je poudarila Jerebičeva, imajo v bolnišnici že nekaj let najpomembnejše obrazce, denimo privolitev v zdravstveno oskrbo, prevedene v nemščino, angleščino, italijanščino in albanščino. »Jezikovna prepreka je lahko zelo velika ovira, sploh pri poteku zdravljenja,« je ob tem opozorila Sandra Jerebic. Pomoč prevajalke, predvsem iz albanščine, najpogosteje potrebujejo na ginekološko-porodniškem oddelku in na pediatričnem oddelku, kjer se pogosto zgodi, da bolnice ali mame otrok ne znajo prav nič slovensko.

V sproščenem vzdušju, ob soku in slaščicah, ki so jih za gostje pripravili v bolnišnični kuhinji, so obiskovalkam najprej predstavili bolnišnico, zatem pa so jim razkazali urgentni center, ginekološko-porodniški oddelek in pediatrični oddelek.

Kot je dejala Faila Pašić Bišić iz društva UP, v projektu OrientAkcija želijo opolnomočiti ženske, zlasti Albanke, s funkcionalnimi znanji. Zelo pomembno zanje je spoznavanje lokalnega okolja in obiskovanje ustanov, kot so Občina Jesenice, knjižnica, bolnišnica, podjetja kot potencialni delodajalci ... Na ta način ženske spodbujajo, da se vključujejo v okolje in da pridobivajo nova znanja, glavni cilji projekta pa so učenje slovenščine, aktivacija na trgu dela in zmanjšanje socialne izključenosti.