Nejc Poljanec je letos Havaje obiskal drugič. Odločil se je, da še enkrat obišče otok Oahu, potem pa še Kauai in Maui. / Foto: A. B.

Tokrat že drugič

Nejc Poljanec, dvaintridesetletnik iz Lesc, izjemno rad potuje. Predlani je Havaje obiskal prvič, letos drugič. Se bo tja vrnil še tretjič? Morda. A svet ponuja še veliko lepega. Še marsikaj mora videti.

Rajsko otočje v Tihem oceanu: Havaji (1)

Ko je pred leti kolegica obiskala Havaje, smo poslušali njeno pripovedovanje z odprtimi usti, a dobili vtis, da gre za drago turistično destinacijo. Nejc prikima: »Ni stvari, ki bi jo Havajci dali brezplačno, tudi nasmešek se plača.« Kolikšna je cena samega potovanja, pa je seveda odvisno od posameznika: ali načrtuje potovanje sam ali delo prepusti agenciji. Nejc za to vedno poskrbi sam. Razloži: »Pred dvema letoma sem letel iz Ljubljane – prek Frankfurta in Vancouvra – do Honoluluja in sem dal za letalsko vozovnico tisoč evrov. Tam sem bil v manj kot 24 urah. Tudi za nazaj sem imel isto povezavo. Ko pa sem načrtoval letošnji obisk Havajev, je bila akcija iz Barcelone: povratna letalska vozovnica je stala slabih 450 evrov. Do Barcelone sem pa seveda moral nekako priti. Tokrat sem izbral letalo, a zaradi prtljage sem se odločil, da ne bom letel z nizkocenovnim letalskim prevoznikom. Tako je bila letalska vozovnica kakšnih dvesto evrov. V obe smeri me je tako letos letalski prevoz stal okvirno sedemsto evrov, a je vključeval pet letal – kar pa seveda pomeni pet presedanj v eno smer.«

Na Havajih plačuješ z dolarji, z veseljem vzamejo tudi kreditne kartice. Tja lahko prideš z majhnim kovčkom, novega znane in kvalitetne blagovne znamke tam kupiš za slabih osemdeset dolarjev in ga napolniš z ravnokar kupljenimi oblačili. Če je na Havajih sadje izjemno drago, saj se plačuje na kos, kar pomeni, da ena banana stane od sedemdeset centov do enega dolarja, ananas pa tudi sedem dolarjev in več, so oblačila in čevlji izjemno poceni, saj je moč najti tudi sedemdesetodstotna znižanja. »'Allstarke' so recimo 25 dolarjev. Sem pa doživel rekordno visoko ceno sadja, ko sem v neki trgovini na otoku Maui kupoval mandarine in je ena stala kar štiri dolarje.«

(Nadaljevanje prihodnjič)