Obstoječi prizidek k Osnovni šoli Staneta Žagarja bi po najbolj optimističnem scenariju lahko porušili že konec leta. / Foto: Tina Dokl

Soglasno za prizidek k šoli

Kranjski mestni svet je podprl osnutek odloka, ki tudi za gradnjo novega prizidka k OŠ Staneta Žagarja predvideva javno-zasebno partnerstvo. Le tako bo investicija takoj izvedljiva, so jim povedali.

Kranj – Kranjski mestni svetniki so prejšnji teden kljub nekaterim pomislekom soglasno potrdili osnutek odloka o javno-zasebnem partnerstvu za gradnjo novega prizidka k Osnovni šoli Staneta Žagarja, ki ga je tokrat odsotni kranjski župan Boštjan Trilar napovedal že ob dokončnem sprejemu podobnega odloka za vrtec Bitnje. Projekt javno-zasebnega partnerstva, ki predvideva gradnjo šestih učilnic, telovadnice in večnamenskega prostora ter petnajstletno upravljanje in vzdrževanje novega objekta, bo občino po zdajšnjih izračunih stal 7,65 milijona evrov.

Če bi se občina investicije lotila z lastnim denarjem, bi bil strošek izgradnje in petnajstletnega upravljanja objekta 6,7 milijona evrov, v primeru najetja kredita pa okoli 7,1 milijona evrov. A, kot je razložila vodja projektne pisarne Tanja Hrovat, občina lastnega denarja za takšno naložbo nima, najem kredita je zelo otežen zaradi bodočih kreditov za projekte, ki bodo sofinancirani s strani države in Evropske unije, tako da javno-zasebno partnerstvo, čeprav gre za najdražjo obliko financiranja, edino omogoča takojšnjo izvedbo investicije. Ta pa je nujna, saj v obstoječem montažnem pritličnem prizidku, zgrajenem leta 1976, ni več mogoče kakovostno izvajati pouka, je mestnim svetnikom sporočila ravnateljica OŠ Staneta Žagarja Fani Bevk.

Mestni svetniki so bili enotni, da je investicijo treba čim prej izvesti, zato so osnutek odloka, čeprav nekateri s cmokom v grlu, tudi vsi podprli. Skeptiki so predvsem opozarjali, da bo občina investicijo zaradi javno-zasebnega partnerstva preplačala za milijon evrov, a kot je opozoril Gorazd Copek (VZK), je ta številka zavajajoča, saj se vsi zavedajo, da izvedba investicije z lastnimi sredstvi sploh ni mogoča. »Edini možnosti sta najetje kredita ali pa javno-zasebno partnerstvo, med njima pa je razlika pol milijona evrov v petnajstih letih.« Za Draga Štefeta (DeSUS) pa je bistveno vprašanje, kakšen objekt bo zasebni investitor zgradil in v kakšnem stanju ga bo po petnajstih letih predal občini: »Če bomo objekt dobili v dobrem stanju, potem smo se danes dobro odločili, če bo v slabem stanju, potem je bila tudi odločitev slaba.«

V obstoječem, 42 let starem prizidku so sicer zdaj dve učilnici, garderobe in manjša telovadnica, ki pa je zaradi nizkega stropa (2,2 metra) uporabna samo za namizni tenis in gimnastiko. Šola, ki jo letos obiskuje 480 učencev, se tudi sicer ubada z velikim pomanjkanjem pokritih površin za izvajanje športnih programov, kar rešuje z gostovanjem v olimpijskem bazenu, najemom športne dvorane in telovadbo na zunanjem igrišču ob lepem vremenu. Po odstranitvi starega bo na njegovem mestu zrasel novi, večji prizidek, v katerem bo telovadnica segala preko dveh etaž. Servisni prostori bodo v vsaki etaži, v medetaži so predvidene tribune in dva kabineta, v nadstropju pa bodo uredili šest učilnic, sanitarije in kabinet.