Miha Rebolj: »Vem, kakšno je delavsko življenje in delo. Prav je, da so delavci za pošteno delo pošteno plačani. Težava novega časa je v tem, da vse bolj pogosto ni tako. To je treba spremeniti. Prvi maj je namenjen temu, da delavci lahko povzdignejo svoj glas.«

Izjemen obisk na Pristavi

Osrednjega jeseniškega praznovanja ob prazniku dela na Pristavi v Javorniškem Rovtu se je udeležilo več kot tisoč petsto ljudi. Osrednji govornik je bil Vili Novak, podpredsednik sindikata Skei.

Jesenice – Tudi letos so na Jesenicah pripravili tradicionalno prvomajsko srečanje na Pristavi v Javorniškem Rovtu, ki sta ga organizirala Sindikat Skei iz Acronija in Občina Jesenice. Na srečanju so prvomajske budnice, ki so jih igrali po vsej občini, zaključili tudi glasbeniki Pihalnega orkestra Jesenice - Kranjska Gora. Zbrane je najprej pozdravi jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger, ki je orisal številne težave, s katerimi so se morali spopasti jeseniški delavci v preteklosti zaradi izgube delovnih mest. Osrednji govornik podpredsednik sindikata kovinske in elektroindustrije Skei Vili Novak je poudaril, da je bil prvi maj nekdaj simbol združevanja delavstva proti kapitalistom. »Danes pa žal velja, da brez kapitalizma ni razvoja in da boljšega sistema ni. Že mogoče, ampak bistvo je, kakšen je ta kapitalizem in da vsi, od mladih do upokojencev, povemo, kaj sploh želimo. Mladi si želijo dostojno delo, ki jim bo omogočalo ustvarjanje družine. Upokojenci si želijo pravične pokojnine za štirideset let garaškega dela. Vsi pa si želimo državo, kjer bomo vsaj približno vsi enaki, in zdravo okolje – skratka, življenje vredno življenja,« je dejal Novak in opisal številne kršitve delavskih pravic. Poudaril je pomen prvega maja, ki ne sme postati samo dolgočasna slovesnost iz navade, kot se je že zgodilo. »Če bi govoril kot politik, bi govoril, kako nam gre odlično, a ker govorim kot sindikalist, povem, da še zdaleč ni tako. Nihče ne razmišlja, kako bi šele bilo, če ne bi bilo sindikatov. Jasno nam mora biti, da bi imeli standard takšen, kot ga imajo v državah, kjer je politiki in gospodarstvu uspelo razbiti sindikate.«