Vzorno poslovanje kranjske upravne enote

Kranj – Računsko sodišče je izdalo pozitivno mnenje o pravilnosti poslovanja Upravne enote Kranj v letu 2016. Kot piše v poročilu o opravljeni reviziji, objavljenem prejšnji teden, je upravni enoti podalo priporočili za izboljšanje poslovanja in zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora Upravna enota Kranj izkazati, da je Ministrstvo za javno upravo in Ministrstvo za zdravje seznanila z neobstojem pravne podlage za zagotavljanje sredstev zdravstvenim ustanovam za kritje stroškov dela komisij za umetno prekinitev nosečnosti s strani upravnih enot ter da ju je pozvala k pojasnilu načina in določitvi roka za rešitev tega problema.

Računsko sodišče je ugotovilo, da je Upravna enota Kranj v letu 2016 zdravstvenim ustanovam plačala 3257 evrov za kritje stroškov dela komisij za umetno prekinitev nosečnosti, kar pa je v neskladju s pravilnikom o poslovanju upravnih enot in brez ustrezne pravne podlage. Vendar pa to ni bila kranjska posebnost, saj so vse upravne enote v letu 2016 za kritje stroškov omenjenih komisij nakazale zdravstvenim ustanovam okoli 78 tisoč evrov.

Upravna enota Kranj je sicer revizorjem Računskega sodišča predložila dopis ministrstva za notranje zadeve iz leta 1996, po katerem stroške za delo komisij za umetno prekinitev krijejo upravne enote. Pojasnila je še, da zdravstvene ustanove pošiljajo upravnim enotam račune za stroške dela komisij. Računsko sodišče pa pojasnjuje, da morajo na podlagi navodila za izvrševanje zakona o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravic do svobodnega odločanja o rojstvu otrok iz leta 1977 te stroške kriti zdravstvene ustanove, ki opravljajo umetno prekinitev nosečnosti in pri katerih komisije delujejo.