Petrol pogleduje za Lonom

Po neuradnih informacijah se za nakup večinskega deleža Hranilnice Lon zanima Petrol. Nova poslovna stavba je hranilnico lani zaradi oslabitev pahnila v izgubo.

Kranj – V Petrolu postopoma dopolnjujejo svojo ponudbo tudi s finančnimi storitvami. Tako že imajo lastno plačilno kartico, kupili so podjetje MBills, ki omogoča plačevanje z uporabo mobilnega telefona, razmišljajo pa tudi o nadaljnjih korakih na tem področju. Po neuradnih informacijah se zanimajo tudi za nakup večinskega deleža Hranilnice Lon, odločitev o tem naj bi sprejeli po skrbnem pregledu. Lon je imel ob koncu lanskega leta 387 delničarjev, največji med njimi so Alea Iacta, Stanko Zorec, Otmar Zorn, Siri investicije in Anton Kavšek.

Delničarji Hranilnice Lon se bodo v torek, 8. maja, sestali na skupščini, zahtevo za sklic je dal delničar Alea Iacta (direktor Sergej Racman), ki predlaga imenovanje posebnega revizorja, ki bi preveril troje: prvič – izgradnjo poslovne stavbe v Žanovi ulici v Kranju, za katero ocenjuje, da je bila cena izgradnje visoka in da večina oblikovanih slabitev, zaradi katere je potrebna dokapitalizacija, izhaja prav iz slabitev naložbe v poslovno stavbo; drugič – poslovanje s kriptožetoni bitcoin v času od lanskega 1. februarja do letošnjega 28. februarja; in tretjič – stroškovne skupine, ki za več kot dvajset odstotkov odstopajo od lanskega poslovnega načrta. Delničarji bodo sklepali tudi o treh zahtevah za dopolnitev dnevnega reda, vse zadevajo sestavo nadzornega sveta, ki je po odstopu predsednika Srečka Kenda 1. marca letos nepopoln. Delničar Siri investicije predlaga za novega člana nadzornega sveta Miha Šlambergerja, Otmar Zorn pa Petra Ribariča. Delničar Alea Iacta predlaga odpoklic članov Roberta Lična in Janka Medje, za nova člana pa predlaga Igorja Žibrika in Franca Žmavca. Spremembo v nadzornem svetu utemeljuje s tem, da je skupščina na prejšnji seji izglasovala nezaupnico predsedniku uprave Jaku Vadnjalu in da je Banka Slovenije hranilnici izrekla ukrep glede poslovanja s kriptožetoni, nadzorni svet pa kljub temu ni ukrepal.

Hranilnica Lon je lani sicer z rednim poslovanjem ustvarila 146 tisoč evrov dobička, a je bil njen poslovni rezultat zaradi oslabitve, ki so jo morali oblikovati za novo poslovno stavbo, negativen, izguba je znašala nekaj več kot 2,5 milijona evrov. Ob koncu lanskega leta je imela 259 milijonov evrov bilančne vsote, to je približno tri milijone evrov več kot leto prej, še hitrejšo rast obsega poslovanja pa ji onemogoča pomanjkanje kapitala. Banka Slovenije ji je septembra lani izdala odredbo za izpolnitev kapitalskih zahtev najkasneje do sredine letošnjega leta, delničarji pa so skupščini decembra lani podprli polovico nižjo dokapitalizacijo (tri milijone evrov), kot jo je predlagala uprava. »To Lonu ne bo v celoti omogočilo želenega preboja, saj večina kapitala ne bo namenjena financiranju naložb prebivalstvu in podjetnikom,« ocenjuje uprava, ki jo sestavljata predsednik Jaka Vadnjal in član Bojan Mandič.