Darko Jeras, Škofja Loka: »Na Križno goro za prvi maj redno prihajam. Sem upokojenec, a se še naprej zavzemam za boljši položaj delavcev, ki pa je vedno slabši, saj si delodajalci želijo, da bi delali za čim manj denarja.« / Foto: Primož Pičulin

Boj za delavske pravice vedno trši

Praznik dela je vedno bolj aktualen, saj so pritiski na sindikaliste, ki si prizadevajo za dostojne delavske pravice in plače, vedno hujši, so opozorili na tradicionalnem prvomajskem srečanju na Križni gori.

Križna gora – Na 36. prvomajskem srečanju na Križni gori nad Škofjo Loko, ki ga je organizirala gorenjska območna organizacija Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), so opozorili na vse težji boj za delavske pravice in dostojne plače. »Delavski boj ni nič romantičnega. Edino, kar se je v 150 letih spremenilo, je način, kako se lomi ljudi, ki so se še vedno pripravljeni boriti za svoje kolege, svoje tovariše. Če so jih pred 150 leti lomili fizično, jih danes lomijo psihično – jim dajejo opozorila pred odpovedjo, jih odpuščajo, odvračajo delavce proti njim ... To je trd in hud boj,« je dejal sekretar območne organizacije ZSSS Matej Jemec in dodal, da je tudi slavnostna govornica na prireditvi Marjana Mrak, ki so jo zaradi nepopustljivega opozarjanja na nepravilnosti v javnem podjetju Infrastruktura Bled odpustili, ena od tistih, ki čutijo posledice tega boja. »V tem boju nas tudi večina političnih strank pušča na cedilu, tudi tiste, ki se hvalijo, da ščitijo malega človeka,« je dejal in pozval zaposlene v podjetjih, naj podpro sindikaliste v boju za njihove pravice.

»Praznik dela ni čas, ko je treba tajiti razredni boj, ampak so to dejanja, ki nekaj veljajo. In če bomo delali, če bomo znali stopiti skupaj, če ne bomo drug drugega žalili, če se bomo znali poslušati in včasih tudi stopiti nazaj, potem ima prvi maj pravi pomen,« pa je množico udeležencev prvomajskega srečanja nagovorila Marjana Mrak, članica Sindikata komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami Slovenije. Kot je opozorila, so najbolj pereči aktualni problemi visoka stopnja brezposelnosti, vse težje življenje upokojencev, prekarno delo, negotovo življenje mladih in vse manjša zaščita zaposlenih. »Naj živi 1. maj, naj živijo pravice - človeške in delavske!« je še poudarila Mrakova.