Prepovedana pica

Peti maj 1988 je bil običajen četrtek in ne kakšna nedelja, na katere se, vsaj po starih rekih, rojevajo otroci z zlato žlico v ustih. V Tottenhamu na severu Londona pa se je rodilo dekletce Adele Laura Blue Atkins, ki jo zdaj poznajo vse celine pod imenom Adele, dekle z zlatim glasom, ki ni le lep in močan, skoraj mogočen, ampak tudi izpovedno pretresljiv, kar je v popu bolj izjema kot pravilo. Adele je tudi izjemna tekstopiska, kar je dokazala že z albumom z naslovom 21, kar nazorno pove, da ga je izdala pri enaindvajsetih letih.

Odraščala je v delavski družini, ki jo je oče, zasvojen s pijačo, zapustil, ko je bila stara dve leti. Mama se je kljub skromnim sredstvom z izjemno pozornostjo posvečala Adele. Vodila jo je v gledališča, na koncerte, v muzeje, saj si je tudi sama nekdaj želela, da bi študirala umetnost.

Adele je začela peti pri štirih letih, pozneje prepevala na večernih zabavah v krogu poznanih, se vpisala na Šolo za uprizoritvene umetnosti v Londonu in jo 2006 z uspehom končala. Bilo ji je šestnajst let, ko je napisala pesem Hometown Glory (Slava domačemu mestu), in ko je neki prijatelj predvajal njen demo posnetek predstavniku diskografske hiše, Adele kmalu ni bila več anonimna. Začeli so se tudi nastopi na BBC-ju. Zdaj pri tridesetih ima osupljivo zbirko nagrad, od oskarja do zlatega globusa in 15 grammyjev – zlatih gramofončkov, kraljuje na glasbenih lestvicah ... Nekaj časa je bila debeluška, zdaj pa so se kilogrami stopili. Ko je bila 2016 na turneji po Ameriki, so ji prepovedali jesti najljubšo jed – pico. A ne le zaradi kilogramov, tudi zaradi zdravja, saj so ji pečeni paradižnički na njej povzročali hudo zgago in težave z želodčno kislino, ki praska grlo in je smrtna sovražnica zdravih glasilk. Svoje zasebno življenje z možem poslovnežem Simonom Koneckim in sinom Angelom varuje pred paparaci, priznava pa, da jo sin ovija okoli prsta.

Belušev kiš (quiche):

Za 4 osebe potrebujemo: zavitek zamrznjenega listnatega testa, 500 g zelenih belušev, pest narezanega drobnjaka, žlico narezane melise, sol, poper, 3 jajca, 180 g kisle smetane, 250 g naribanega grojerja ali ementalca, debel fižol ali glinaste kroglice za slepo peko, list papirja za peko.

Beluše speremo in spodnjo tretjino olupimo, na hitro blanširamo in ohladimo.

Testo odtajamo, ga na pomokani površini razvaljamo in damo v pekač, najbolje v okrogel s premerom 26–28 centimetrov. Prebodemo ga z vilicami in pustimo počivati vsaj 15 minut. Nato ga prekrijemo s papirjem za peko, vsujemo nanj fižol ali glinene kroglice, in v pečici, ogreti na 200 stopinj Celzija, pečemo 10–15 minut. Odstranimo fižol in papir. Ohladimo. Sir naribamo. Narežemo drobnjak in meliso na zelo tenke trakce in jih posujemo po testu. Sir enakomerno posujemo na zelišči, dodamo na dva centimetra narezane beluše in prelijemo z mešanico kisle smetane in razžvrkljanih jajc, ki jo popramo. Dosolimo pa le v primeru, da sir ni preveč slan. Pečemo v pečici, ogreti na 200 stopinj Celzija, dokler močno ne zadiši in je površina zlatorumeno zapečena. Ponudimo s spomladansko solato z jogurtovim prelivom.

Pa dober tek!