Tim Potočnik, predstavnik vlagatelja Post Luxembourg Achim Taylor in Jan Štefe Foto: Adriano Spadaro

Prtljago je želel poslati s kurirsko službo

Tim Potočnik in Jan Štefe sta ustanovitelja kurirskega podjetja Eurosender, ki razvija spletno platformo, prek katere lahko uporabnik v manj kot treh minutah pošlje paket ali paleto s kateregakoli evropskega naslova na katerikoli drug evropski naslov.

Šenčur – Tim Potočnik iz Šenčurja je zamisel za kurirsko podjetje Eurosender dobil leta 2013, ko se je vračal s študijske izmenjave iz Poljske. »Imel sem kar veliko prtljage, in ker bi bilo sorazmerno drago – predvsem pa nepraktično – vse skupaj tovoriti na letalo, sem želel zadevo poslati s kurirsko službo. Sliši se enostavno, a je bilo potrebnih kar nekaj ur spletnega iskanja, e-sporočil, klicev in celo barantanja, da sem dobil sprejemljivo ponudbo.« Izkazalo se je, da znajo kurirji dobro poskrbeti za velika podjetja, pri posameznikih in manjših podjetjih pa niso preveč fleksibilni. Ljudi, ki iščejo kurirske storitve, je veliko, z rastjo spletne trgovine vedno več, zato je bil Tim prepričan, da bi enotna spletna platforma za ugodno in transparentno pošiljanje paketov lahko koristila množicam.

Zamisel je predstavil prijatelju Janu Štefetu iz Voklega. K sodelovanju sta povabila programerja in skupaj so se lotili razvoja Eurosenderja. »Takrat sva bila z Janom stara 22 let in na začetku sva bila sama. Danes nas je okoli štirideset.« Čisto na začetku sta v podjetje vložila svoje prihranke. »Ni jih bilo veliko, a dovolj, da sva začela. Predvsem je bilo vloženega veliko dela in napora pri pridobivanju partnerjev in prvih strank.« Čas, ki sta ga namenila za razvoj ideje, je bil takrat največji vložek. »Ker začenjaš praktično iz nič, nimaš vzpostavljenih partnerstev ali poznanstev, uspeh pa nikakor ni zagotovljen,« pravi Tim Potočnik. Danes ima Eurosender pisarne v Ljubljani, Berlinu in Gdansku, sedež podjetja pa je trenutno v Londonu.

Razvoj algoritma

Na začetku so na trgu obstajali določeni pomisleki in se je moral Eurosender najprej dokazati. To so naredili tako, da so stali za obljubami, nenehno razvijali platformo ter sledili željam uporabnikov. »Z Janom sva še posebno ponosna na dve stvari: da smo v teh letih vzpostavili razvejano mrežo ponudnikov kurirskih storitev in da delava z ekipo predanih posameznikov,« pravi Potočnik in pove, da so vlagatelji kmalu opazili njihov nadpovprečen potencial. »Logistična industrija, v kateri delujemo, je ogromna. Samo v Evropi je na področju pošiljk vredna nekaj sto milijard evrov. Hkrati je logistika v procesu modernizacije. Z Eurosenderjem smo ob pravem trenutku zajahali val tovrstnih sprememb.«

Za enega največjih uspehov si štejejo razvoj algoritma, ki analizira na tisoče različnih cen, primerja med sabo več kot sto kurirjev in na podlagi pridobljenih podatkov uporabniku v nekaj sekundah ponudi najbolj optimalno možnost za njegovo pošiljko. Poleg enostavne uporabe je velika prednost Eurosenderja dejstvo, da so običajno ugodnejši od drugih. »Naše cene so lahko tudi do sedemdeset odstotkov nižje. Nižje cene dosežemo tako, da zberemo povpraševanja na tisoče manjših strank, kot so študentje, izseljenci in manjša podjetja in se na ta način lažje izpogajamo za popuste pri kurirjih.«

Vlagatelji so opazili njihov potencial

Ko je podjetje začelo intenzivno rasti, so vanj začeli vlagati tudi poslovni angeli in korporativni vlagatelji. Partnerjev imajo veliko. Najprej so to kurirska podjetja, sodelujejo z vsemi največjimi in najbolj zanesljivimi, kot so DHL, DPD, GLS, v Sloveniji in na Balkanu tudi s Pošto Slovenije. V podjetje sta tako med drugim vstopila Ergo, ena največjih evropskih zavarovalnic, in pred nekaj meseci Post Luxembourg, državna luksemburška pošta. »Radi se povezujemo s takimi vlagatelji, ki lahko ponudijo več kot samo denar. Post Luxembourg ima veliko logističnega znanja in izkušenj ter razvejano mrežo lastnih partnerjev in stikov. Za podjetje, kot je Eurosender, je takšna pomoč neprecenljiva.«

Njihove storitve uporablja več kot dvajset tisoč majhnih in srednje velikih podjetij v Evropski uniji in še nekajkrat toliko končnih uporabnikov, v veliki večini gre za tujce. Paket ali paleto prek Eurosenderja lahko pošljete med več kot tridesetimi državami v Evropi. »Največ posla trenutno ustvarimo na Irskem, Hrvaškem, Portugalskem, v Španiji, Franciji, Nemčiji in Veliki Britaniji. Posebno uspešna se je izkazala linija med Hrvaško in Irsko ter obratno. Veliko Hrvatov se v zadnjih letih namreč seli v Dublin in druga irska mesta, poleg tega je Eurosender sosedsko podjetje, kar verjetno tudi pomaga pri vzpostavljanju zaupanja.«

Postati želijo največji digitalni center

Vrednost podjetja vseskozi raste. Ker imajo velike načrte in hitro rastejo, so vedno na preži za novim kadrom. »Trenutno iščemo prodajnike, oglaševalce, logistične strokovnjake, tekstopisce. Načrtujemo, da bomo do konca leta zaposlili okoli štirideset novih ljudi.« Njihovi zaposleni so stari med 25 in trideset let in prihajajo z vseh koncev sveta, od Kolumbije do Turčije, Romunije in Grčije – in skupaj govorijo več kot 15 jezikov.

Postati želijo največji digitalni center za logistične storitve na svetu, kar pomeni, da bodo lahko posamezniki ali podjetja na njihovi platformi dobili ponudbo za vsako logistično storitev. Utrditi želijo tudi svoj položaj pri paketnih in paletnih pošiljkah, jim dodati nove storitve in se hkrati širiti tudi na druge konce sveta.