Kolesarji so bili letos zelo pogosto žrtve voznikov, ki so jim na cesti odvzeli prednost, ogroženi pa so bili tudi zaradi neustrezne hitrosti, strani in smeri vožnje ter nevarnega prehitevanja voznikov motornih vozil (slika je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič

Za polovico nesreč krivi sami

Gorenjski policisti so letos obravnavali že več kot dvajset nesreč, v katere so bili udeleženi kolesarji. Ti so približno polovico nesreč povzročili sami.

Kranj – Gorenjski policisti so že štiri konce tedna zapovrstjo obravnavali prometne nesreče, v katere so bili udeleženi kolesarji. Do včeraj se je tako na Gorenjskem zgodilo že več kot dvajset nesreč s kolesarji, je pojasnil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj. Največ nesreč z udeležbo kolesarjev je bilo letos na območju Kranja z okolico. Tudi zadnja se je v soboto opoldan zgodila v Žabnici, kjer sta se oplazila kolesarja, eden pa je zaradi tega padel in se lažje poškodoval.

Policisti ugotavljajo, da so kolesarji približno polovico teh nesreč povzročili sami, preostale pa drugi udeleženci v prometu. Kolesarji so bili letos zelo pogosto žrtve voznikov, ki so jim na cesti odvzeli prednost, ogroženi pa so bili tudi zaradi neustrezne hitrosti, strani in smeri vožnje ter nevarnega prehitevanja voznikov motornih vozil. Na Srednji Beli se je tako sredi aprila ponesrečila kolesarka, ki je padla med izogibanjem nasproti vozečemu osebnemu avtomobilu, v Žireh je pred kratkim neznani voznik med prehitevanjem po krmilu oplazil kolesarko, v Begunjah pa je voznik med spremembo smeri vožnje zapeljal pred kolesarko in povzročil nesrečo.

Kolesarji so sami nesreče največkrat povzročili zaradi neprilagojene hitrosti ter nepravilne strani in smeri vožnje. Med pogostejšimi kolesarskimi napakami, zaradi katerih je prišlo do nesreč, sta tudi prekratka varnostna razdalja in neprevidno prehitevanje. Nekajkrat je padec kolesarja povzročil alkohol. Tako so policisti letos pri enem kolesarju izmerili 1,55 mg/l alkohola v izdihanem zraku. Zaradi močne opitosti je na Škofjeloški cesti v Kranju izgubil nadzor nad kolesom in trčil v pločnik. Podoben primer so prejšnji mesec obravnavali tudi na Jesenicah, kjer je imel kolesar v sebi 0,80 mg/l alkohola.

Nekatere nesreče pa se pripetijo tudi iz neprevidnosti ali neodgovornosti. Policisti so tako letos obravnavali tudi nesrečo, v kateri je kolesarka v Lahovčah padla, ker si ji je med kolo zataknil dežnik. Pred kratkim pa so v prometu zgroženo opazili neodgovorno kolesarko, ki med vožnjo v rokah držala psa, pred seboj pa na javni cesti »nadzirala« še otroka brez kolesarske čelade. V njenem ravnanju ni verjetno, da bi s psom v roki lahko kakorkoli varno reagirala na nepredvidljivo situacijo, ki jih je v prometu ogromno, kolesarja pa lahko zmoti že majhen kamen na cesti, ob tem opozarja Kos.

Policisti zato kolesarjem polagajo na srce, naj bodo odgovorni ter upoštevajo prometna pravila in svoje sposobnosti, saj bodo tako najbolje poskrbeli za lastno varnost. Izogibajo naj se predvsem cest, na katerih se razvijajo večje hitrosti. Kolo naj bo tehnično brezhibno, uporabljajo pa naj tudi zaščitno čelado, ne glede na starost.