Dr. Nika Leben je izjemna poznavalka stavbne dediščine na Gorenjskem. / Foto: Tina Dokl

Steletova nagrada dr. Niki Leben

V Veliki dvorani Narodne galerije v Ljubljani so včeraj podelili Steletove nagrade in priznanja za leto 2017. Steletovo nagrado za življenjsko delo je prejela dr. Nika Leben iz Kranja.

Ljubljana – Slovensko konservatorsko društvo vsako leto v maju svojim strokovnjakom za življenjsko delo in izjemne dosežke na področju konservatorstva in restavratorstva podeljuje nagrado in priznanja, imenovana po prvem poklicnem konservatorju v Sloveniji, akademiku dr. Francetu Steletu. Aktualno Steletovo nagrado za življenjsko delo in za vrhunske dosežke, ki so pomemben prispevek k ohranitvi in predstavitvi kulturne dediščine v Sloveniji, je na včerajšnji slovesnosti v Narodni galeriji v Ljubljani prejela dr. Nika Leben iz Kranja.

Lebnova že štirideset let deluje v kranjski območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, od leta 2007 dalje deluje kot svetnica. Na območju Gorenjske se je razvila v vodilno konservatorko-umetnostno zgodovinarko, ki je teoretična, sodobna izhodišča konservatorstva vedno povezovala z delom na terenu. Njeno uspešno delo so stanovski kolegi nagradili s Steletovim priznanjem za leto 1997, ko je uspešno vodila obnovo kapele sv. Petra v Stražišču, in leta 2009 za celostno prenovo Radovljiške graščine.

»Konservatorka je z znanjem in trmo dosegla, da so rekonstruirali veličastno glavno baročno dvorano. Skupaj s prenovljenim dvorcem in nedavno še z župnijsko cerkvijo so ustvarili nov kulturno-turistični magnet Slovenije. Njen pečat je viden v oživljenih gradovih Begunj, Kranja, Drnče, Tuštanja in v blejski grajski kroni,« smo med drugim slišali v obrazložitvi nagrade.

Kot odgovorna konservatorka za umetnostno-arhitekturno dediščino je vodila konservatorsko prenovo več kot sedemdeset sakralnih spomenikov na Gorenjskem, v zadnjih letih je kot odgovorna konservatorka sodelovala pri obnovi več gradov in dvorcev na Gorenjskem, od leta 1990 pa tudi podrobneje raziskuje arhitekturo meščanskih in podeželskih vil na Gorenjskem na prelomu iz 19. v 20. stoletje in sodeluje pri njihovih prenovah. Je avtorica in soavtorica več člankov in publikacij s področja stavbne arhitekture v preteklosti. V okviru strokovnega izobraževanja je mentorica številnim pripravnikom, zlasti s področja metod dela ter teorije in etike konservatorstva. Je tudi članica ICOMOS/Si.

»Čeprav sem že dvakrat prejela Steletovo priznanje, je Steletova nagrada za življenjsko delo najvišje stanovsko priznanje za štiri desetletja dela na področju kulturne dediščine, ki, kot kaže, ni ostalo neopaženo med kolegi. Zato sem nagrade seveda vesela v upanju, da bo tudi po moji uradni upokojitvi ostalo kaj časa za raziskave,« je ob nagradi dejala dr. Nika Leben. Razkrila pa je tudi svoje nadaljnje načrte: »Predvsem želim nadaljevati proučevanje dela furlanskih stavbarjev pri nas in njihov opus predstaviti tudi v tiskani publikaciji. In če bo Steletova nagrada pripomogla k lažji uveljavitvi katere od spomeniškovarstvenih zahtev konservatorke, ki se pogosto mnogim zdijo nerazumne, pretirane in nepomembne, bo njen namen dosežen.«

Priznanja so prejeli še Marvy Lah za prenovo spomenika Lipica – Kobilarna Lipica, Tatjana Adamič za prenovo spomenika Ljubljana – Hotel Tivoli ter Slavko Šorli za izjemno prizadevanje pri vzdrževanju in obnovi gospodarskih objektov pri domačiji Kneške Ravne 9 ter za ohranjanje in širjenje starih obrtnih znanj (kritine na objektih kulturne dediščine). Pred podelitvijo nagrad so v galerijskih prostorih Spomeniškovarstvenega centra na Trgu francoske revolucije 3 v Ljubljani odprli razstavo o letošnjih nagrajencih in njihovem delu.