Velika, a ne nujno tudi pestra izbira

Na junijskih predčasnih parlamentarnih volitvah se bo za vstop v parlament potegovalo kar petindvajset strank in list. Prav toliko se jih je v državni zbor poskušalo prebiti tudi na prvih demokratičnih volitvah v Sloveniji leta 1992, na vseh kasnejših volitvah se je za pozornost volivcev borilo manj strank. A čeprav se na prvi pogled zdi, da bomo imeli volivci veliko izbiro, pa ta ni nujno tudi pestra, saj se sodeč po dosedanjih predstavitvah kandidatov in programov celo kandidati s povsem nasprotnih političnih polov zavzemajo za enake cilje.

Med bolj priljubljenimi frazami je očitno blaginja za vse, saj jo vneto uporabljajo tako tisti z desnega kot z levega političnega spektra. A kako lahko verjamemo, da z »vse« mislijo resno predvsem tisti, ki recimo že vnaprej izključujejo tujce, ki pri nas zaprosijo za azil. Ali pa na prejemnike socialne pomoči gledajo kot na lenuhe, ki se jim ne ljubi delati in si zato najbrž po njihovem niti ne zaslužijo delčka tistega, kar drugi ustvarijo s trdim delom. A kljub temu bomo v času predvolilne kampanje verjetno to frazo še pogosto slišali, saj na volitvah seveda šteje vsak glas.

Ampak pomanjkanje izvirnosti v programih verjetno za stranke ni kakšna pretirana pomanjkljivost, saj večina volivcev tako ali tako strank ne izbira po programih, ugotavljajo politični analitiki. Ocenjujejo, da bodo pri končni odločitvi volivcev eno pomembnejših vlog odigrala televizijska soočenja in objava javnomnenjskih raziskav, volilna tekma pa naj bi bila brez prave vsebine, saj naj bi v njej tako kot pred štirimi leti prevladovale predvsem puhlice in moraliziranja.

Čeprav je sprva kazalo, da bodo tudi na letošnjih volitvah štrene mešali »novi obrazi« v politiki, pa po zadnjih raziskavah to ni več tako gotovo. Rezultati raziskave Politikon, ki na velikih vzorcih spremlja volilni sentiment, kažejo, da bodo prihodnji parlament, navkljub velikemu številu novih strank in morebitnih povratnic, sestavljale bolj ali manj iste stranke kot v aktualnem sklicu, navajajo v agenciji Valicon. Kljub temu pa ni rečeno, da volivci na koncu ne bodo spet glasovali »taktično« – da bodo glas za nekoga, ki jim po prepričanju sicer ni ravno blizu, oddali samo zato, da ne bo zmagal kdo drug. A ob tem se je treba zavedati, da bodo potem prav ti ljudje prihodnja štiri leta odločali o mnogih pomembnih stvareh, ki krojijo naša življenja. In prav zato našega glasu ne gre zaupati komurkoli.