Sodišče zavrnilo nekdanjega policista

Odpuščenemu direktorju uprave za policijske specialnosti Robertu Sušanju ni uspelo dokazati, da ga je policija odpustila nezakonito.

Ljubljana – Ljubljansko delovno sodišče je v celoti zavrnilo tožbo nekdanjega direktorja uprave za policijske specialnosti Roberta Sušanja, ki je izpodbijal zakonitost izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi na policiji ter zahteval vrnitev na delovno mesto in povrnitev plač, so minuli teden poročali mediji. Sušanja so iz policije odpustili zaradi afere preskakovanja čakalnih vrst v ljubljanskem kliničnem centru, ker naj bi domnevno glavnemu akterju Urošu Smiljiću v zameno za prednostno zdravstveno obravnavo svoje žene med drugim ponudil brezplačni panoramski polet s policijskim helikopterjem, udeležbo na tečaju varne vožnje za kirurga in premestitev ene od policistk. Kot so ob njegovi odpustitvi novembra 2016 pojasnili na policiji, je šlo za kršenje pogodbenih in drugih obveznosti, pri čemer imajo vse kršitve zakonske znake kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril.

Sušanj, ki je od januarja lani upokojen, je na sodišču očitke nekdanjega delodajalca zavrnil z razlago, da je Smiljića zgolj prosil, naj poizve, kdaj je načrtovana ženina operacija, sicer pa žena ni preskočila čakalne vrste. Kirurg, ki je njegovo ženo operiral, pa se je po Sušanjevih besedah le pridružil motorističnim vadbam, ki da jih pred začetkom motoristične sezone tradicionalno imajo s kolegi motoristi. Sodišče je zaslišalo tudi tedanjega generalnega direktorja policije Marjana Fanka, ki je povedal, da je imel Sušanj eno od odgovornejših funkcij v policiji in da dela zaradi vseh očitkov ni mogel nadaljevati.

Afera preskakovanja čakalnih vrst v zdravstvu je izbruhnila oktobra 2016, ko so kriminalisti zaradi sumov korupcijskih kaznivih dejanj pridržali Uroša Smiljića, ki je bil v ljubljanskem kliničnem centru zaposlen kot finančno-računovodski delavec v skladišču. V policijske telefonske prisluhe naj bi se ujel tudi Sušanj, ki naj bi Smiljiću dajal nedovoljene obljube. Prav na telefonske prisluhe se je pri zavrnitvi Sušanjeve tožbe oprlo tudi delovno sodišče in pritrdilo državnemu odvetništvu, da je bila odpoved zakonita.

Uroš Smiljić je službo v kliničnem centru izgubil šele prejšnji mesec, ko so ukinili njegovo delovno mesto. Specializirano tožilstvo je pred kratkim v tej zadevi tudi vložilo obtožbo zoper deset fizičnih in dve pravni osebi zaradi nedovoljenega sprejemanja oziroma dajanja daril, pomoči pri tem in sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje.