Avtorica razstave, kustodinja čebelarskega muzeja Tita Porenta, je razstavo predstavila ministru Tonetu Peršaku, županu Žirovnice Leopoldu Pogačarju in radovljiškemu podžupanu Miranu Remsu. / Foto: Gorazd Kavčič

Razstava o Antonu Janši

V Čebelarskem muzeju je vse do prihodnje pomladi na ogled razstava o Antonu Janši v luči prvega praznovanja svetovnega dneva čebel.

Radovljica – V Čebelarskem muzeju v Radovljici so v nedeljo v luči prihajajočega prvega svetovnega dneva čebel odprli razstavo o Antonu Janši. »Čebelarski muzej se prvi obeležitvi svetovnega dneva čebel pridružuje z razstavo o največjem slovenskem čebelarju, katerega veličino želimo skozi ohranjeno kulturno dediščino in spremljevalnimi dogodki predstaviti ne samo domačim, strokovnim obiskovalcem, ampak predvsem mlajšim in tujim obiskovalcem,« je namen razstave pojasnila kustodinja čebelarskega muzeja Tita Porenta.

Razstava, ki bo na ogled do konca februarja prihodnje leto, je sestavljena iz dveh delov. V prvem so predstavljeni pomembnejši mejniki, promocijski predmeti in fotografije, ki so nastali v času postopka razglasitve 20. maja za svetovni dan čebel, ter spominski predmeti, povezani z Janševo dediščino – čebelarjeva neposredna materialna dediščina se namreč ni ohranila.

V drugem delu pa si obiskovalci lahko ogledajo razstavo ilustracij Andrejke Čufer, ki je tudi oblikovalka celotne razstave. Čuferjeva na razstavi sodeluje tudi z ilustracijami iz slikanice Čebelar po srcu, v katerem je na zlasti mladim prijeten način predstavila zgodbo o Antonu Janši. Na ogled je tudi film o življenju in delu Antona Janše skozi perspektivo fotografa in čebelarja Franca Šivica, ter poslikane panjske končnice, ki so nastale na likovnih delavnicah, ki jih že več kot dvajset let organizira OŠ Antona Janše Radovljica.

Razstavo je odprl minister za kulturo Anton Peršak, ki je v svojem nagovoru poudaril pomen čebel za ohranitev človeške vrste. »Zato je delo Antona Janše tako zelo pomembno; ker je naučil ne le nas, Slovence, ampak tudi druge po vsem svetu, kako čebelariti. Tudi zaradi njega smo Slovenci eni najboljših čebelarjev, Slovenija pa ena čebelarsko najbolj razvitih dežel.«

V radovljiških muzejih bodo razstavo jeseni pospremili še s pedagoško delavnico, Muzeji radovljiške občine pa so ob tej priložnosti tudi v drugih enotah – v Mestnem Muzeju, Šivčevi hiši in Kovaškem muzeju v Kropi – stalne razstave dopolnili z vsebinami, povezanimi z Antonom Janšo in čebelami.