Sobotni protestni shod v Pliberku je potekal sočasno s hrvaško mašo na dobra dva kilometra oddaljenem Libuškem polju.

Pester koroški maj

Kancler škofovskega ordinariata krške oziroma celovške škofije Jakob Ibounig je povedal, da bo o usodi prihodnjih hrvaških zborovanj na Libuškem polju odločeno junija. Z letošnjega zborovanja so zaradi ustaških oziroma nacističnih simbolov in pozdravov privedli v preiskovalni zapor sedem udeležencev, devet pa so jih ovadili. Če bo zborovanje ostalo, ne bo smelo biti privlačno za desničarje, je dejal škofijski kancler.

Mesec maj je mesec, ko se v dvojezičnem delu Koroške, kjer živijo Slovenci, vrstijo dogodki drug za drugim, od družabnih, kulturnih, političnih, gospodarskih.

Osrednji dogodek preteklega tedna se je zgodil v Pliberku v Podjuni, kjer je bil protestni shod Iniciative proti ustaškim in nacističnim srečanjem na Koroškem. Pri njegovi organizaciji je imela pomembno vlogo Zveza koroških partizanov in njen tajnik Andrej Mohar. Iniciativa združuje 23 organizacij z območja Alp in Jadrana, torej Koroške, Furlanije in Julijske Krajine in Slovenije. Vzrok za protest so bila tradicionalna srečanja Hrvatov na bližnjem Libuškem polju, ki so iz cerkvene svečanosti v spomin na pobite ustaše prerasla v nevarna zborovanja zagovornikov nacizma in ustaštva. Letošnje zborovanje Hrvatov je bilo preteklo soboto, sočasno s protestom Iniciative. Zaradi ostrejšega nadzora avstrijskih organov, ki je bil posledica številnih zahtev po prepovedi tega in podobnih zborovanj na Koroškem, je bilo slabše obiskano, manj bučno in z redkejšimi in manj vidnimi simboli ustaštva in nacizma. Proti zlorabi spominske maše v politične namene se je izrekla tudi koroška katoliška cerkev. Na protestu Iniciative, na katerem je igrala rudarska godba iz Hrastnika, so bili med govorniki tudi predstavnik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Primož Siter, poslanka Levice v slovenskem državnem zboru Violeta Tomič in predsednik Zveze protifašističnih borcev Hrvaške Franjo Habulin. Ta je za Gorenjski glas povedal, da se morata sam in njegova organizacija boriti proti mnogim zagovornikom ustaštva in zaničevalcem partizanskega boja na Hrvaškem, kar ni v ponos njegovi državi, članici Evropske unije.

V torek je bil v Celovcu redni občni zbor Slovenske gospodarske zveze na Koroškem, ki postaja pomemben dejavnik v gospodarskem povezovanju držav oziroma dežel v alpsko-jadranskem območju in partner v čezmejnih projektih. Včeraj so na Višji šoli za gospodarske poklice v Šentpetru pri Šentjakobu v Rožu počastili prvi svetovni dan čebel, ki ga je Organizacija združenih narodov razglasila na pobudo Slovenije. Na prireditvi so se predstavili čebelarji z obeh strani meje s svojimi medenimi izdelki in napitki. Pri organizaciji prireditve je sodeloval tudi generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu.