Borut Farčnik / Foto: Primož Pičulin

Parkiranje odslej plačljivo

V Centru Pokljuka so zadovoljni s končano zimsko sezono, dobro so se pripravili tudi na poletno, ki prinaša novost, plačljivo parkiranje, s čimer želijo zagotoviti več reda na področju mirujočega prometa.

Rudno polje – »Obiskovalci Pokljuke so doslej parkirali na travnikih, pašnikih, gozdnih poteh in drugih neprimernih mestih, zato smo se skupaj z Občino Bohinj in Triglavskim narodnim parkom odločili, da večji red zagotovimo z usmerjanjem voznikov na urejena parkirišča, za katera bo treba plačati parkirnino,« je razložil direktor Centra Pokljuka Borut Farčnik. V centru so sicer lani ustvarili že več kot 13.500 nočitev, kar je v primerjavi z letom prej več kot 25-odsotni porast. Kljub temu z zimsko sezono še niso popolnoma zadovoljni, pravi Farčnik, saj vidijo možnosti za razvoj še novih programov. Dobro so se pripravili tudi na poletno sezono, za katero pričakujejo, da bodo rezultati v primerjavi z lani za deset odstotkov višji, zadovoljni pa bi bili tudi, če bi ostali na lanski ravni.

Plačljivo parkiranje bodo na Pokljuki uvedli sredi junija. Za avtomobile bo na dan treba odšteti pet evrov, za kombije deset in za avtobuse dvajset evrov, gostje hotela in imetniki kartice Gost Bohinja pa bodo še naprej lahko parkirali brezplačno, prav tako vozila, ki prevažajo smučarje. K uvedbi parkirnine so jih navedle tudi dobre izkušnje s plačljivimi tekaškimi progami, uporabo katerih bodo imeli po novem vozniki všteto že v parkirnino. Verjamejo, da bodo z usmerjanjem obiskovalcev na urejena parkirišča prispevali k ohranjanju narave. »Voznike bomo sprva le prijazno opozarjali, če bodo vozila puščali vsepovsod,« pojasnjuje Farčnik. Parkiranje bodo za zdaj uvedli na treh parkiriščih, kjer je prostora za približno 350 vozil.

V Centru Pokljuka so sicer lani ustvarili slabih 1400 evrov dobička, kar je manj kot leto prej, ko so imeli 5500 evrov dobička. »A treba je upoštevati, da smo v maju od Smučarske zveze Slovenije prevzeli vsa osnovna sredstva in drobni inventar, zaradi česar je bila amortizacija višja za skoraj petdeset tisoč evrov. Brez tega bi imeli lani skoraj 51 tisoč evrov dobička,« je razložil Farčnik in dodal, da so poleg tega za nabavo opreme in vzdrževanje porabili 66 tisoč evrov. Zadovoljni so tudi s poslovanjem Hotela Jelka, ki so ga prevzeli v upravljanje v začetku lanskega decembra. V prvih treh mesecih je bil obseg poslovanja s 175 tisoč evri za skoraj 53 odstotkov višji kot v enakem obdobju lani. Število nočitev se je povišalo za 32 odstotkov, in sicer so jih ustvarili dobrih 3200. Pripravljajo se že tudi na naslednjo zimsko sezono. Veliko zalogo snega, okrog 22 tisoč kubičnih metrov, so pripravili za ureditev prog za tekme svetovnega pokala v biatlonu, še osem tisoč kubičnih metrov pa so shranili na posebni deponiji. Računajo, da se bo ohranila vsaj polovica snega, kar jim bo po Farčnikovih besedah omogočilo odprtje sezone že konec oktobra, torej v času krompirjevih počitnic.