Spričevala in nagrade

Še malo, pa bodo vsi maturanti seznanjeni z rezultati mature. Dijaki mednarodne mature se že veselijo svojih rezultatov, dijaki poklicne mature prav tako, dijaki, ki so opravljali splošno maturo, bodo svoje številke in točke izvedeli v sredo. Nekateri čakajo nestrpno, drugi lagodno.

Splošna matura danes omogoča, da nimajo več sprejemnih izpitov, razen na akademijah, kjer preverjajo posebna znanja. Jaz sem se šolala v usmerjenem izobraževanju, potem se je sistem spremenil in srednjo šolo sem zaključila z maturo, ki je bila internega značaja (tako kot je bilo včasih, torej so maturo pripravili profesorji na šoli). Imela sem tudi sprejemne izpite za vpis na fakulteto. Nimam slabih izkušenj s tem in po mojem mnenju bi bili sprejemni izpiti manj stresni kot matura. Naj fakultete pri kandidatih preverjajo tisto znanje, spretnosti in osebnostne lastnosti, ki jih bodo študenti potrebovali za študij.

Pogosto za spričevala otroci dobijo kakšne nagrade, denar ali kaj podobnega. Stari starši radi dajo kakšen evro, če si to seveda lahko privoščijo, in tudi starši imamo različne navade. Nekateri rečejo za vsako petico v spričevalu deset evrov in za nižje ocene manj, nekateri gredo na potovanja. Kolegica je dejala, za spričevalo sem otroka peljala v New York. Mi smo šli na izlet. S kajakom smo se vozili po Krki. Najtežja naloga je najti skupen termin. To nam vzame veliko usklajevanja in nismo se zbrali vsi. Krka je brez dvoma naša lepotica in je ena najlepših slovenskih rek. Teče po Suhi krajini in se pri Čatežu izliva v Savo. Ime nam pove, da v Suhi krajini ni površinskih vodotokov, le Krka, ki teče po tektonski prelomnici. Je kraška reka in teče večinoma po ravnini. Sledijo brzice po lehnjakovih pragovih in zopet teče lenobno in počasi. Torej je primerna prav za vsakega ljubitelja kajaka. Čez lehnjakove pragove te preprosto porinejo in čoln je tako ustvarjen, da ostaneš na površini. In tudi če padeš ven, je voda topla in Slovenci znamo plavati. Lehnjakovi pragovi so posebnost. Lehnjak je lahka porozna in luknjičava kamnina, kjer se iz vode izločata kalcijev karbonat in ogljikov dioksid. Vse to se nalaga na mah, listje, veje in ob posebnih pogojih se oblikuje kamnina, ki ji pravimo lehnjak. Ime pove, da je lahka. Najdemo ga na Jezerskem, v Radovljici, najlepše pa ga opazujemo na Krki. Včasih so zaradi mlinskih kamnov te pragove rezali in sekali. Danes se mlinski kamni ne vrtijo več, po rekah pa je veliko kajakašev in tem tovrstni pragovi predstavljajo užitek in veselje.

Voda nas pomirja, rekreacija nas sprosti, in ko gledam vodo, ki v brzicah pada preko lehnjakovih pragov, ki so poraščeni z zelenim mahom, in vrbe, ki se sklanjajo nad vodo, mi je lepo. Še posebno mi je lepo, kadar gremo na izlet skupaj. Če je to nagradni izlet, ker so vsi imeli zelo lepa spričevala, sem še bolj vesela. Morda pa se opogumite tudi vi in se s kajakom peljete po Krki …