Gertrudin vrh

Malo je gorskih vrhov, ki bi se imenovali po ženskah. Eden izmed vršacev masiva Engelhörner v bernskem kantonu v bližini zelo turističnega kraja Grinewald se imenuje po Gertrude Bell, znameniti Angležinji, rojeni 1868 v plemiški družini enega največjih takratnih industrialcev. Zgodbo njenega življenja smo videli pred nekaj leti, ko so vrteli film Puščavska kraljica z Nicole Kidman v glavni vlogi. Bila je zelo dobra, a Gertrudino življenje je bilo prikazano v stilu Hollywooda. Ukvarjalo se je predvsem z njenimi tremi nesrečnimi ljubeznimi. V viktorijanski Angliji je bil običaj, da si dekleta, potem ko jih predstavijo v visoki družbi, vsaj v treh sezonah plesov in zabav najdejo zakonske partnerje. Gertrude, vedoželjna in ambiciozna, ki je kot ena redkih končala študij zgodovine na oxfordski univerzi, še preden je izpolnila dvajset let, ni bila te sreče. Ko pa se je zaljubila v mladega diplomata, ki je bil zaradi hazardiranja do grla zadolžen, so bili starši proti poroki. A Gertrude se je vendar poročila, mož pa je po neki nesreči kmalu umrl. Samostojna, izredno bistra, talentirana za jezike in samozavestna, kakor je bila, se je odpravila na Orient, ki jo je s svojo lepoto zasvojil že ob prvem potovanju v Teheran. Ena njenih knjig ima naslov: Bila sem hči Arabije. Celo v moškem svetu si je pridobila spoštovanje poglavarjev različnih plemen na območju Mezopotamije. Iz njene obsežne zapuščine je mogoče razbrati, da je bila svetovna popotnica, pisateljica, prevajalka, pustolovka, raziskovalka, dobra arheologinja, posredovalka, alpinistka v švicarskih Alpah. Gertrudspitze, visoko 2833 m, je v ženski opravi osvojila 1901 z vodnikoma, bratoma Ulrich. Tekoče je govorila arabsko pa tudi perzijsko. Puščavo, ki jo je v moškem sedlu neštetokrat prejezdila, je ljubila in spoštovala. Po navadi jo je spremljal samo služabnik in nekaj vojakov. Zaradi dobrih zvez s plemenskimi voditelji je njen politični vpliv močno zrasel. Postala je sodelavka angleške tajne službe in uspešna vohunka. Ko sta Anglija in Francija delili razbitine propadlega Osmanskega cesarstva, je Gertruda postavila mejo Iraka in si prislužila naziv mati Iraka. Po letu 1921 je njena zvezda začela temneti. Za stalno se je naselila v Bagdadu in postala prva direktorica muzeja, ki ga je ustanovila. Leta 1926, 12. julija, pa jo je služabnica našla mrtvo. Ob njej je ležala prazna steklenička uspavalnih tablet … Pokopana je v Bagdadu … Na njenem grobu so vedno sveže rože …

Arabske mesne kroglice s pistacijami

Za 4 osebe potrebujemo: 350 g piščančjega mesa, 50 g drobtin, 40 g pistacij, 1 jajce, pol žličke mlete kurkume, pol žličke mletega cimeta, pol žličke mletega koriandra, 1 žlico peteršilja, 60 g moke, manj mastno olje za cvrenje.

Piščančje meso, pistacije in peteršilj sesekljamo. V skledi zmešamo jajce, meso, pistacije, peteršilj, drobtine in začimbe, da dobimo gladko zmes. Naredimo približno 14 kroglic, jih na hitro povaljamo v moki, ocvremo in zložimo na papirnato brisačo, da ta vpije odvečno maščobo.

Ponudimo s hrustljavo solato ali pikantno pomako.

Pa dober tek!