Spomin na preboj na Menini

Odgovor na članek Spomin na preboj na Menini, ki je bil v Gorenjskem glasu objavljen 10. julija 2018

Če bi držala trditev govorca (celoten govor je na spletni strani ZZB), da je »Slovenija v preambuli ustave, utemeljena na zgodovinski vlogi narodnoosvobodilnega boja«, kjer pa NOB ni omenjen, bi bili ZZB in rdeča zvezda prisotni na osamosvojitveni slovesnosti; a nista bili. So pa simboli totalitarizma še po 27 letih prisotni na proslavah ZZB; a zastava samostojne Republike Slovenije je vedno v manjšini.

Neznanje ali (še vedno) ideologija Komunistične partije? Ker neznanje odpade, ostane samo ideologija, ki je bila podstat NOB. Za njeno politično linijo na osnovi OF so odgovarjali politkomisarji. Na osnovi te linije je bila naloga Narodnoosvobodilne fronte s KP na čelu učvrstiti in razvijati revolucionarne pridobitve k zgraditvi komunistične družbe. Toliko iz preambule Ustave SFRJ iz l. 1974.

Za SFRJ je v Temeljni ustavni listini RS, iz katere izhaja naša Ustava, zapisano, da se v njej hudo kršijo človekove pravice in pravice republik. Ustavno sodišče RS je ugotovilo, da je nova komunistična oblast s sistemskim kršenjem človekovih pravic prevzela oblast in utrdila totalitarni sistem ter ga izrabila za obračun s potencialno opozicijo in razrednimi nasprotniki s procesi s političnim ozadjem z značilnostmi stalinističnih procesov. Do svobodne družbene ureditve je v SLO tako prišlo šele leta 1990, po prvih svobodnih volitvah.

Konfrontacija teh ustavnih dokumentov s poudarkom na revolucionarnih pridobitvah in komunistični družbi ter ob upoštevanju politične linije NOB ovrže citirano trditev na začetku komentarja. V tem kontekstu je treba tudi razumeti izjavo: »Zveza borcev je bila poklicana k aktivnemu razvoju porušene domovine in k ubranitvi njene suverenosti.« Če ponovim v jeziku politične linije NOB: učvrstiti in še naprej razvijati dosežene revolucionarne pridobitve (privilegije?) NOB.

ZZB kot družbenopolitična organizacija je za to družbo stala vse do leta 1990, ko je bilo po dr. Bučarju konec državljanske vojne. Zato tudi ni podpisala Majniške deklaracije leta 1989.

Konfrontacija teh dokumentov s stališči ZZB tudi pojasni, zakaj krčevito branijo »resnico o NOB« iz časov komunistične družbe. Ali je/bo mladini, ki na teh proslavah maha s simboli 'komunistične družbe', kdo povedal resnico?

Iz totalitarizma smo prešli v demokracijo, je dejal predsednik države na proslavi dneva državnosti, in da je bila ustanovitev naše države elementarno spravno dejanje. Njegov trud za spravo, ki ga v ZZB ne odobravajo, bo dobil verodostojnost, ko bo parlament ponovno obravnaval Resolucijo Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu.

Ni mi znano, da bi se ZZB vključno s stranko SD s 150-letno tradicijo (brez omembe KP/ZK) in na proslavah prisotni funkcionarji KP/ZK distancirali od komunistične družbe. Šele potem bo zaključek govora na Menini planini »partizani so osvobodili domovino« dobil pravi pomen.

Franc Pintar, Bled