Blagoslov v Kortah ne mine brez okusnih krofov.

Korte, Galicija, Sveče …

Prihajajoča nedelja bo zanesljivo ena tistih z največ dogodki, ki jih organizirajo slovenske organizacije in društva na Koroškem in na katere prihajajo tudi udeleženci z naše, gorenjske strani. Dopoldne ob desetih se bo z mašo v cerkvi Svetega Križa v Kortah nad Železno Kaplo, nad tisoč metrov nad morjem, začelo tradicionalno Korško žegnanje. Od leta 1991 dalje pridejo na tretjo julijsko nedeljo h korški cerkvi ljudje, ki so na najrazličnejše načine povezani s temi kraji, bodisi da so bili tu rojeni, da imajo v Kortah in nižje na Obirskem sorodnike ali je ta del Koroške zanje nekaj posebnega. Ob cerkvi, ki jo je leta 1861 zgradil posestnik Mihael Karničar, Pristovnik po domače, njeni lastniki pa so korški kmetje, in ne škofija, kar je edinstven primer v celovški škofiji, se na to nedeljo zbere tudi po nekaj sto ljudi. Korško žegnanje je pravi ljudski praznik, na katerem se srečajo ljudje, ki se običajno ne videvajo prav pogosto.

Uro kasneje, ob enajstih, se bo pri Podkanjskem slapu / Wildsteiner Wasserfall v Podkanju 54 pri Galiciji / Gallizien na severni strani Obirja začel 17. Kmečki praznik. Organizirata ga Skupnost južnokoroških kmetov in Kmečka izobraževalna skupnost. Najprej bo na sporedu maša, opoldne pa začetek praznovanja s kulturnim in zabavnim programom. Kmečki praznik je že nekaj let tudi srečanje kmetic in kmetov iz petih dežel: iz Avstrije, Slovenije, Italije, Madžarske in Hrvaške. Skupnost južnokoroških kmetov je trdna organizacija kmetov, ki ima kar štiri svetnike v Koroški kmetijski zbornici, njen direktor pa je koroški Slovenec Hanzi Mikl, po domače Gams iz Ločila / Harta.

Zvečer ob 18. uri bodo v Galeriji Gorše v Svečah / Suetschachu v Rožu začeli tradicionalni Slikarski teden. Do sobote, 28. julija, bodo v Svečah in okolici ustvarjali umetniki Aleš Sedmak, Sebastijan Zupančič in Katja Felle iz Slovenije, Marianne Lang in Johanes Zechner iz Avstrije ter Manuela Sedmach iz Italije. Slikarski teden je obogaten z ustvarjalnimi delavnicami in glasbenimi koncerti. Slikarski teden je tudi spomin na kiparja Franca Goršeta (1897–1986), ki je leta 1972 kupil Vrbnikovo domačijo v Svečah in se tja leta 1973 tudi preselil in uredil atelje. Domačijo in atelje je zapustil sveškemu kulturnemu društvu Kočna. Gorše je umrl avgusta leta 1986 na Golniku.