Gumb v ušesu

Moja najljubša igrača je bil kosmatinček, velik pol metra, v ušesu pa je imel gumb, na katerem je bilo vtisnjeno Steiff. Steiff, zdaj delniška družba, ki ustvari na leto poldrugi milijon kvalitetnih igrač, slavi po svojih plišastih medvedkih že od leta 1905 naprej. Njegova duhovna mati Margarete Steiff, znana po reku: Za otroke je dobro le najboljše, je bila invalidka, rojena leta 1847 v kraju Giengen na reki Brenz na Švabskem. Stara poldrugo leto je dobila otroško paralizo; kljub operaciji nikoli več ni mogla hoditi in tudi desno roko je lahko uporabljala le deloma. V šolo so jo vozili z lojtrnikom, v razred pa nosili. Invalidski voziček je dobila šele čez leta.

Že kot otrok je bila kljub hibi zvedava, družabna in zelo vedoželjna. Pri sedemnajstih je spoznala, da zanjo ozdravljenja ni, a je prepričala starše, da so jo dali v šiviljsko šolo. V svoji delavnici je imela šivalni stroj, prvi v Giengnu. S sestrama je začela šivati predmete in obleke iz polsti. Ker je bila zelo kreativna, je kmalu zaposlila nekaj šivilj, drugim je dajala delo na domu, in svoje sodelavke tudi spodobno plačevala. Nekega dne je našla kroj za slončka, ki je bil blazinica za bucike, izdelala model in odkrila, da je lahko tudi igračka.

Pet od šestih sinov brata Fritza je prepričala, da so ostali v podjetju. Prvi katalog je izšel leta 1892, vpis v register podjetij je sledil 1893. Prva igračka na koleščkih je bila narejena 1898. Nečak Richard je 1902 ustvaril brundajočega plišastega medvedka s steklenimi očmi, ki je bil povsem gibljiv. Leta 1903 je bila zgrajena tovarna, danes kulturna dediščina. Leta 1904 se je Richard ob vedno večji konkurenci domislil, da bi imele igračke zaščitni znak, gumbek v ušesu. V tovarni je bilo štiristo zaposlenih, rekli pa so ji deviški akvarij, saj je bila večina žensk.

Margarete, ki bi bila v svojem času obsojena na životarjenje in miloščino, je z bistrostjo, voljo, vztrajnostjo, srčnostjo in poslovnostjo ustvarila imperij. Zdaj ima v rojstnem kraju, kjer je zaradi pljučnice umrla leta 1911, sijajen muzej, kjer obiskovalci spoznajo zgodovino podjetja, otroci se igrajo, razstavljenih živali je okoli dva tisoč, odrasli pa morajo razvezati mošnjičke.

Medvedkova zmrzlina

Za 8 oseb potrebujemo: 3 rumenjake, 2 celi jajci, 270 g gozdnega medu, 150 ml mleka, 250 ml sladke smetane, prozorno folijo, 1 žlico olja, 100 g sesekljanih mandljev, 50 ml pomarančnega soka, štirioglat model, dolg 20 cm, led.

V kovinski posodi zmešamo rumenjake, jajci, 120 g medu in z ročnim mešalnikom stepamo nad vodno kopeljo približno 10 minut. Nato damo posodo v ledeno mrzlo vodo in nekajkrat premešamo, da se krema popolnoma ohladi. Smetano trdo stepemo. Previdno vmešamo v kremo. V model, namazan z oljem in obložen s folijo, zlijemo zmes in damo v zamrzovalnik za najmanj 4 ure.

Zmrzlino vzamemo iz zamrzovalnika 15 minut prej, preden jo ponudimo. Zmrzlino zrežemo na rezine in razdelimo na krožnike.

Mandlje popražimo brez maščobe, dodamo pomarančni sok in preostali med, zavremo, polijemo na del krožnika in takoj postrežemo. Zmrzlino lahko pripravimo tudi dan pred slavjem.

Pa dober tek!