Idilično okolje ob jezeru Jasna bo prostor mnogih filmskih projekcij ter uradnega odprtja festivala v sredo, 1. avgusta. / Foto: arhiv festivala (Natalija Gajić)

Filmski biseri v alpski idili

Kranjska Gora je tudi letošnje poletje v znamenju domače in svetovne filmske produkcije – od včeraj pa vse do 4. avgusta v tej alpski vasici poteka že tretji Mednarodni filmski festival KGIFF, obogaten tudi s pestrim spremljevalnim programom.

Mlad filmski festival je s svetom filma to čudovito podalpsko vasico prvič objel pred dvema letoma. Ideja zanj se je porodila iz želje po oživitvi lokalne filmske tradicije, ki sega v davno leto 1951, ko je bil v Kranjski Gori posnet slovenski klasični celovečerec Kekec, ki je bil na beneškem festivalu nagrajen z zlatim levom.

Bistvo festivala je v združevanju filmskih ustvarjalcev in ljubiteljev gibljive slike. Festival prinaša najnovejše zgodbe iz sveta dokumentarnih in igranih filmov, obenem pa vabi na ustvarjalno druženje v objemu slikovite narave. Filmsko dogajanje namreč spremlja pester izobraževalni program, ki ga sestavljajo raznolike delavnice in enodnevna predavanja številnih mednarodno uveljavljenih mentorjev s področja filmske režije, scenaristike, izbire vlog ter filmske fotografije in produkcije, pa tudi pogovori z avtorji filmov, okrogle mize, gledališke predstave ter glasbeni koncerti.

Eden od glavnih ciljev festivala je širitev filmske kulture med najmlajše, zato so uvodni trije dnevi festivala namenjeni brezplačnemu otroškemu in mladinskemu programu, ki poleg filmskih projekcij igranih in animiranih filmov vsebuje tudi razgiban nabor gledaliških predstav in ustvarjalnih delavnic za najmlajše.

Sklop Domačica v ospredje postavlja domače filmske ustvarjalce in zaobjema tako uveljavljena imena kot tudi mlade ustvarjalce. Posebno pozornost posvečajo avtorjem, ki prihajajo iz Kranjske Gore, fokus pa zaobjema tudi filme, ki so bili v Kranjski Gori zgolj posneti. Letošnja edicija bo posvečena legendi slovenskega modernističnega filma Boštjanu Hladniku, ki je svojo prvo uspešnico posnel prav v Kranjski Gori. Program, ki ga pripravljajo v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom, bo vseboval okroglo mizo o njegovem delu, da bo domača filmska scena ustrezno začinjena z glasbo, pa bo poskrbel nekonvencionalen džezovski trio Kukushai (29. julija v parku za Julijano).

V sodelovanju z bližnjimi državami in drugimi festivali nastaja sklop filmov Skok čez plot, pri katerem bo letos v središču predvsem Srbija in njena bogata filmska produkcija – tako bo med drugim v ponedeljek, 30. julija, projekcija klasike Kdo to tam poje?, po njej pa pogovor z legendarnim režiserjem Slobodanom Šijanom. Veliko pozornosti bo namenjene dokumentarnemu in aktivističnemu filmskemu žanru, zato v tem programskem sklopu predstavljajo nove dokumentarne in igrane filme z družbeno angažirano vsebino. Projekcije bodo spremljali pogovori z ustvarjalci filmov, aktivisti in drugimi poznavalci obravnavanih tematik.

Uradno odprtje festivala bo sicer v sredo, 1. avgusta, ob jezeru Jasna, kjer bo koncertu zasedbe Silence sledila projekcija filma Ederlezi Rising, srbske znanstvenofantastične drame z ameriško zvezdo Stoyo in Sebastianom Cavazzo v glavnih vlogah. V petek, 3. avgusta, pa se ob 19. uri obeta prav poseben festivalski dogodek Velikani pod velikanko v Planici, kjer bodo prvič odprli Kristalno steno slavnih. Ob projekciji filma Vsaka dobra zgodba je ljubezenska zgodba se bodo poklonili igralskim legendam slovenskega filma: Mileni Zupančič, Radku Poliču in Borisu Cavazzi. Osrednji del festivala predstavlja tekmovalni program, v katerem predvajajo slovenske in mednarodne filmske uspešnice, mednarodna strokovna žirija pa bo ob slovesnem zaključku festivala v Podkorenu v soboto, 4. avgusta, podelila nagrado najboljšemu igranemu in dokumentarnemu filmu iz programa.

Festival vodi predana ekipa mladih ustvarjalcev, ki vsak s svojimi talenti prispevajo h kakovostni organizaciji in edinstvenemu festivalskemu vzdušju. Vsako poglavje odpira tudi nova poznanstva, ki festival vodijo v nove razsežnosti in prinašajo nove dogodivščine. Vse to so temelji za uspešen razvoj festivala v pozitivnem ekipnem duhu ter dobri atmosferi – brez rdeče preproge, a z veliko dobre volje in ustvarjalnosti. Kot pravi direktor festivala, znani igralec in priljubljeni komik Matjaž Javšnik: »Filmsko umetnost, ki je skupek vseh sedmih vej umetnosti, želimo približati tako najmlajšim kot tistim v zrelih letih. Naš namen je skozi dobre zgodbe navdihovati, presenečati in razvajati spoštovano občinstvo ter vzpostaviti dialog med filmskimi ustvarjalci in gledalci. Naša prizadevanja gredo v smeri čim boljšega informiranja in učenja publike, saj smo prepričani, da prek umetnosti gradimo lepši svet.«