Ena od pokončanih ovc na Voglu

Volk napada ovce na planinski paši

Volk naj bi na Dajnarski planini pokončal sedemnajst ovc, na Voglu pa štiri. Medvedje za zdaj še mirujejo in ne povzročajo škode.

V opazovanem obdobju med 25. februarjem in 25. majem so v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju poleg osmih medvedov zaznali tudi prisotnost risa v lovišču Dovje in volka v lovišču s posebnim namenom Triglav, in sicer na območju severno od Bohinjskega jezera v bližini Triglavskih sedmerih jezer in planine Velo.

Zavod za gozdove Slovenije je v strokovnem mnenju za odvzem velikih zveri v obdobju od 1. oktobra 2018 do 30. septembra 2019 predvidel odvzem 225 medvedov iz lovišč, od tega naj bi jih 200 uplenili, razliko pa predstavljajo izgube zaradi prometa, bolezni in iz drugih razlogov. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije predlog podpirajo, saj po njihovem mnenju predvideni odvzem odraža dejansko stanje na terenu, hkrati pa predstavlja prvi korak k izboljšanju razmer. Kot navajajo v zbornici, je ugotavljanje številčnosti medvedov v okviru projekta Din Alp Bear pokazalo v zadnjih osmih letih povečanje staleža kar za 33 odstotkov.

Bled – Medtem ko medvedje na Gorenjskem (še) mirujejo, je očitno bolj aktiven volk. V blejskem zavodu za gozdove so sredi prejšnjega tedna prejeli klic, da so na Voglu našli okrvavljeno, zelo močno poškodovano ovco. Kmalu se je izkazalo, da ne gre le za eno ovco, našli so še dve pokončani jagnjeti in eno ovco. »Sprva so znaki poškodb nakazovali, da bi živali lahko pokončal oziroma ogrizel pes, saj je poškodovana ovca imela številne ugrizne rane na vratu, poškodbe pa so bile vidne tudi na zadnjih nogah in na vimenu. Dodaten pregled poškodovanih živali je vedno bolj nakazoval na to, da je bil na pohodu volk. Z ran živali smo vzeli brise sline za analizo DNK, ki naj bi, vsaj upamo tako, razblinila dvome o povzročitelju,« pravi Blaž Černe, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v blejski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije, in poudarja, da naj bi bil to prvi letošnji škodni primer po velikih zvereh na Zgornjem Gorenjskem.

Volk je pred nedavnim, verjetno med 11. in 12. julijem, »zakrivil« tudi pokol ovc na Dajnarski planini, tam naj bi pokončal sedemnajst ovc, od tega enajst odraslih živali, preostalo so bila jagnjeta. To je bil, pravijo poznavalci razmer, eden najhujših napadov velikih zveri na Gorenjskem, zadnji napad volka na Gorenjskem je bil pred petimi leti na obronkih Pokljuke. Pokončane ovce so ležale po celotnem območju planine. Volk se z njimi ni prehranjeval, bile so praktično nedotaknjene. Vse so imele na vratu ugrizne rane, poškodb ali ran na telesu pa je bilo zelo malo.

Na tem območju so volka že opazili, sicer pa naj bi DNK-analiza sline iz ugriznih ran pokazala, ali je bil dejansko na delu en volk, kot domnevajo v zavodu za gozdove, pa tudi to, za katerega volka je šlo oziroma od kod je prišel. Vse ovce so bile last kmeta Klemna Gašperlina z Luž. Kot je povedal Klemen, na planini, ki jo imajo v najemu od več lastnikov, letos pasejo okrog 130 plemenskih ovc in še jagnjeta. Volk se je tokrat prvič znesel nad čredo, že pred leti pa je po planini lomastil medved. S pašo bodo tudi po pokolu ovc nadaljevali, strah, da se bo volk še vrnil v čredo, pa ostaja.

Na Gorenjskem osem medvedov

V Zavodu za gozdove Slovenije vsako leto v sodelovanju z lovskimi organizacijami ocenijo število rjavih medvedov v loviščih. Po oceni, ki so jo na podlagi opažanj in drugih znakov izdelali v kranjski in blejski območni enoti zavoda za gozdove, se je v opazovanem obdobju med 25. februarjem in 25. majem v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju zadrževalo osem medvedov, od tega štirje na območju Jelovice in Spodnjih Bohinjskih gora, dva na območju Vzhodnih Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp in dva na območju Poljanske doline in Dolomitov. Na območju Jelovice in Spodnjih Bohinjskih gora so opazili dva manjša medveda, težka od osemdeset do sto kilogramov, v loviščih Sorica, Železniki, Jošt - Kranj, Kropa, Bohinjska Bistrica, Stara Fužina in v lovišču s posebnim namenom (LPN) Triglav, srednje velikega, težkega od 100 do 150 kilogramov, v loviščih Sorica, Selca, Bohinjska Bistrica in Stara Fužina ter večjega medveda s 17 centimetrov široko šapo v lovišču Sorica. V Vzhodnih Karavankah in Kamniško-Savinjskih Alpah so v opazovanem obdobju zaznali navzočnost najmanj dveh medvedov v LPN Kozorog Kamnik, natančneje v revirjih Veža in Mokrica, manjši naj bi imel deset centimetrov široko šapo in večji od 13 do 14 centimetrov. Opazili so tudi od 130 do 150 kilogramov težkega medveda, vendar ne vedo, ali gre za večjega od dveh opaženih medvedov ali za tretjega. Na območju Poljanske doline in Dolomitov so evidentirali dva medveda, ki sta se v opazovanem obdobju pojavljala v loviščih Gorenja vas, Poljane, Sovodenj in Žiri, verjetno pa se kateri od teh medvedov občasno pojavlja tudi na območju Jelovice in Spodnjih Bohinjskih gora oziroma obratno – od tod naj bi prihajali tudi na loško območje.

Umiritev po odstrelu bohinjskega medveda

»Tako malo znakov prisotnosti medveda, kot jih je bilo letos na Zgornjem Gorenjskem, že dolgo ni bilo. Zanimivo je, da letos nimamo niti ene informacije o prisotnosti medveda na območju Zahodnih Karavank, podobno velja tudi za platoja Mežaklje in Pokljuke. Prisotnost nekaterih medvedov smo ugotavljali le na širšem območju Jelovice in Bohinja,« ugotavlja Blaž Černe iz zavoda za gozdove in dodaja, da je bilo že lani po tem, ko je »odšel« problematični bohinjski medved, glede škodnih dogodkov ugodno leto. Beležili so le en škodni primer, letos pa vsaj doslej še nobenega.