Tudi v križišču za Osnovno šolo Tržič je treba urediti talne označbe, so policijo opozorili občani. / Foto: Facebook (PU Kranj)

Kje je še nevarno za otroke

Policijska uprava Kranj na svoji Facebook strani še do ponedeljka zbira predloge občanov, na katerih nevarnih odsekih šolskih poti je treba poskrbeti za dodatno varnost.

Kranj – »Podružnična šola Ljubno. Talne označbe na cesti so izbrisane in jih je treba ponovno narisati. Prometni znak, ki kaže proti šoli, je zakrit z vejami.« »Podružnična šola Srednja vas v Bohinju. Že leta se opozarja na neprimernost prometne ureditve na avtobusnem postajališču v Srednji vasi v Bohinju. Glede na to, da cesta poteka v nepreglednem ovinku, kjer vsak dan hodijo otroci v šolo, bi bilo smiselno postaviti fizično oviro oziroma vsaj označen prehod za pešce.« To sta le dva od dobrih štiridesetih predlogov za ureditev nevarnih točk na šolskih poteh na Gorenjskem, ki jih je Policijska uprava Kranj ta mesec prejela na svoji Facebook strani. Gorenjski policisti so namreč v začetku julija občane, še zlasti pa starše, pozvali, naj jim prek Facebooka posredujejo predloge za ureditev nevarnih šolskih poti. Predloge zbirajo še do ponedeljka (30. julija).

Na Policijski upravi Kranj so zadovoljni z odzivom občanov, še posebej zato, ker so na Facebooku prisotni šele od prejšnjega meseca, pa tudi zbiranja podatkov so se na ta način lotili prvič. Vse prejete predloge bodo najprej preverile lokalne policijske postaje, nato pa jih bodo skupaj z mnenji policije posredovali pristojnim službam, je pojasnil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj. »Nekatere težave, ki jih opažajo občani, lahko rešimo mi in gre v tem delu predvsem za nadzor na mestih, kjer si občani želijo pogostejših kontrol in s tem več nadzora. Večino ostalega pa je na upravljavcih cest, občinah ali državi. V krajšem času je po naši oceni rešljiva ureditev vegetacije, cestne signalizacije, talnih oznak, dodajanje ogledal in podobno. Gre za stvari, ki ne zahtevajo velikih posegov. Kjer pa si občani želijo pločnike in korenitejše posege v prostor, bo potrebnega več časa ter sodelovanje pristojnih in iskanje rešitev,« je dodal.

Še pogled v policijsko statistiko prometnih nesreč z udeležbo otrok v zadnjem šolskem letu. Od lanskega septembra do julija letos so bili v nesrečah udeleženi dva otroka do sedmega leta starosti in sedemnajst otrok v starostni skupini od sedem do štirinajst let. Večina se je v nesrečah lažje poškodovala, največkrat so tedaj v prometu sodelovali kot kolesarji, zelo redko pa so bili povzročitelji nesreče.