Prijavo začetka gradnje morajo investitorji oddati na upravni enoti ali ministrstvu za okolje in prostor. / Foto: Gorazd Kavčič

Začetek gradnje je treba prijaviti

Od uveljavitve nove gradbene zakonodaje je treba prijaviti začetek gradnje objektov.

Kranj – Od začetka junija, ko je v veljavo stopila nova gradbena zakonodaja, morajo investitorji pred začetkom gradnje to prijaviti, ne glede na to, kdaj je investitor pridobil gradbeno dovoljenje oziroma kdaj je postalo pravnomočno, sporočajo z ministrstva za okolje in prostor.

Prijavo začetka gradnje morajo investitorji oddati na upravni enoti, ki je izdala gradbeno dovoljenje, ali pa na ministrstvu za okolje in prostor, če gre za gradnjo državnega pomena ali za gradnjo objektov z vplivi na okolje. Prijava ni potrebna le v primeru, ko gre za spremembo namembnosti objekta.

Kot določa zakon, mora investitor gradbene zadeve vložiti osem dni pred začetkom del na objektu, izpolnjenemu obrazcu pa mora priložiti tudi vso potrebno dokumentacijo. Mednjo šteje zapisnik o zakoličenju ter dokumentacija za izvedbo gradnje, ki sta jo podpisala projektant in vodja projekta. Ključni dokument je projekt za izvedbo, ki ga je treba do prvega januarja 2021, ko začne veljati prostorski informacijski sistem in elektronsko poslovanje v postopkih v zvezi z graditvijo objektov, oddati na elektronskem nosilcu.

Ker je prijava potrebna tudi v primeru odstranitve objektov, ji je treba priložiti tudi ustrezno dokumentacijo za tovrstne primere, kot je načrt gospodarjenja z odpadki.

Na popolno prijavo začetka gradnje je po novem gradbenem zakonu vezana tudi veljavnost gradbenega dovoljenja, to velja pet let od njegove pravnomočnosti in preneha veljati, če investitor v tem roku ne odda popolne prijave začetka gradnje.