Prikaz »mleče«, kot so nekoč rekli mlatenju žita s cepci / Foto: Tina Dokl

Če je bilo dovolj žita, niso bili lačni

Če je bilo dovolj žita, je bilo dovolj kruha; če je bil kruh, družina ni bila lačna … Žetev je bila zato nekoč dar in tega se močno zavedajo na Žirovskem Vrhu, kjer že enaindvajset let prirejajo Praznik žetve.

Žirovski Vrh – Tridnevni praznik, posvečen žetvi, ponudi celovito izkušnjo obdelave žita. Žanjice so v prepričljivih kostumih in z rekviziti iz časov začetka dvajsetega stoletja obiskovalcem pričarale utrip tistega časa, ko je bilo treba žito še ročno požeti s srpi, napraviti snope, ga posušiti in mlatiti s cepci, da se je izločil iz klasov, a še preden je šel v mlin, so ga morali očistiti z »rejto«, »neško« ali »vevnikom«.

Direktorica Zavoda za turizem Poljanska dolina in članica Turističnega društva Žirovski Vrh Lucija Kavčič pravi, da je bil Žirovski vrh nekoč dežela žita, ki je s časom izgubilo svoj pomen, danes pa so njegovo pridelavo zaradi industrializacije popolnoma opustili. »Pomembno je, da ohranimo tradicijo in poskrbimo, da naše korenine ne potonejo v pozabo, hkrati moramo mlade ozavestiti, da življenje nekoč ni bilo tako lagodno, kot je danes, da prednike spoštujejo in da so nanje ponosni.«

Prireditev v celoti organizirajo člani Turističnega društva Žirovski Vrh, ki vsako leto ponudijo nekaj novega. Bogat program so tokrat popestrili s stojnicami domače obrti, razstavami, domačimi dobrotami, etnološkim in kulturnim programom, vsako leto se srečajo tudi ljudski godci, letos pa so nastopili še ansambli Gadi, Jurčki in Biseri. »Rdeča nit prireditve ostaja, vedno pa želimo ponuditi še nekaj več. Letos nas je obiskala Folklorna skupina Mladost Vranje iz Srbije, ki se je predstavila s svojimi plesi, kulturo in običaji,« pove Lucija in doda: »Za polnoletne mlade smo usposobili bunker Rupnikove linije in ga preuredili v poseben ''šank''.«

Kot običajno je tudi letos največ zanimanja pritegnila dramska igra. »Tokrat so člani dramske skupine TD Žirovski Vrh prikazali življenje kmetov bajtarjev v igri z naslovom Pri sosedovih imajo, ki jo je napisala Tončka Oblak. Nekoč so bile razlike med bogatimi in revnimi še bolj očitne. Revni so morali delati na velikih gruntih bogatih kmetov, da so lahko preživeli, mnogokrat so bili že zadovoljni, če so dobili vsaj hrano.« V sklopu Praznika žetve so organizirali tudi pohod po hrbtu Žirovskega vrha vse do Golega vrha, kjer je sledil enourni ogled podzemne utrdbe Rupnikove linije, ob vračanju so se naužili svežine gozda Zale, obiskali mahovito medvedko Štefko in kmetijo Bukovc.