Preden se odpeljete na dopust, preverite brezhibnost svojega vozila, da vas ne bo pustilo na cedilu ravno sredi avtoceste. / Foto: Gorazd Kavčič

Ko se na avtocesti pokvari avto

Ste na poti na morje, ko vam sredi avtoceste začne sumljivo pokašljevati avtomobil. Kaj tedaj storiti, kje in kako se varno ustaviti?

Kranj – Smo na vrhuncu poletne sezone in mnogi se v teh dneh na dopust odpravljajo tudi z avtomobilom in za tranzit do oddaljene ciljne destinacije najpogosteje uporabijo avtocesto. Na dolgi poti lahko kaj hitro pride tudi do nepričakovane okvare vozila, ne dovolj pozornim voznikom lahko sredi avtoceste zmanjka tudi goriva. Kako torej ravnati v primeru, ko nam na avtocesti zataji vozilo?

Policisti svetujejo, da se v primeru okvare vozila na avtocesti poskušate ustaviti na avtocestnem počivališču, SOS-odstavni niši ali odstavnem pasu oziroma zapustite avtocesto na prvem izvozu. V primeru ustavitve na SOS-niši ali vozišču avtoceste iz vozila ne izstopajte brezglavo, takoj prižgite vse štiri smernike, si nadenite odsevni telovnik in postavite varnostni trikotnik, ki mora biti od vozila postavljen najmanj sto metrov. Daljša je ta razdalja, prej bodo lahko vozniki reagirali in se pripravili na nevarnost. Pri postavljanju trikotnika se ne gibajte po odstavnem pasu (hoja in kolesarjenje po avtocesti sta prepovedana), ampak hodite le za varnostno ograjo in ves čas spremljajte promet. »Če veste, kje je trikotnik, ga lahko zelo hitro najdete. V kupu prtljage ga boste težko, zato ga dajte na tako mesto, da bo hitro dosegljiv,« ob tem svetuje Bojan Kos s Policijske uprave Kranj.

Avto vas lahko pusti na cedilu tudi v predoru ali na avtocesti brez odstavnega pasu. V daljših predorih, ki imajo odstavne niše, ravnajte enako kot na avtocesti. Ob uporabi utripalk ter sklopke se pomikajte desno in s tem opozarjajte druge, da se nekaj dogaja. Če je le mogoče, ustavite v odstavni niši, kjer je nameščen tudi telefon SOS. Če vam to ne uspe, skušajte zapeljati vozilo k najbližjemu robu vozišča. Enak nasvet velja tudi za cesto brez odstavnega pasu, ki ima odstavne niše ravno tako na primerni oddaljenosti.

Čeprav ima dandanes že vsak pri sebi mobilni telefon, s katerim lahko pokliče pomoč, vseeno dodajmo, da je uporaba obcestnega telefona SOS brezplačna.