Legende slovenskega filma Boris Cavazza, Radko Polič in Milena Zupančič v družbi organizatorja festivala Matjaža Javšnika ter režiserja Matjaža Ivanišina / Foto: Tina Dokl

Zvezde pod velikanko

V soboto se je v Kranjski Gori uspešno zaključil Mednarodni filmski festival KGIFF, ki je s pestrim desetdnevnim programom ponovno obogatil regionalno kulturno dogajanje in navdušil občinstvo.

Festival je v Kranjsko Goro že tretje leto zapored prinesel žanrsko raznolike filmske zgodbe, bogat glasbeni program in številne delavnice mednarodno uveljavljenih mentorjev.

Mlad filmski festival je s svetom filma to čudovito podalpsko vasico prvič objel pred dvema letoma. Ideja zanj se je porodila iz želje po oživitvi lokalne filmske tradicije, ki sega v davno leto 1951, ko je bil v Kranjski Gori posnet slovenski klasični celovečerec Kekec. Bistvo festivala je v združevanju filmskih ustvarjalcev in ljubiteljev gibljive slike, tudi letos pa je številnim obiskovalcem, prišlo naj bi jih več kot tri tisoč, predstavil najnovejše zgodbe iz sveta dokumentarnih in igranih filmov. Ustvarjalno druženje v objemu idilične narave je spremljal bogat izobraževalni program, delavnice in predavanja s področja filmske režije, scenaristike, izbire vlog ter filmske fotografije in produkcije, pa tudi pogovori z avtorji filmov, okrogle mize, gledališke predstave ter koncerti (Silence, Kukushai, Lepi Mića ...).

Po uradnem odprtju ob jezeru Jasna, kjer so tudi potekale večerne filmske projekcije, se je v petek dogajanje preselilo v idilični ambient planiške velikanke, kjer so se poklonili igralskim legendam slovenskega filma Mileni Zupančič, Radku Poliču in Borisu Cavazzi. Predvajali so film Vsaka dobra zgodba je ljubezenska zgodba, pred projekcijo pa so omenjeni igralci v družbi režiserjev Matjaža Ivanišina in Dušana Jovanoviča sodelovali na sproščenem pogovoru, ki ga je povezovala Vesna Milek. V svojem humornem slogu so predstavili idejo nastanka predstave in filma ter se šalili na račun svojih zanimivih anekdot.

Na sobotni slovesnosti v Podkorenu so podelili nagrade ustvarjalcem najboljših filmov. Nagrado za najboljši film je prejel palestinski Wajib režiserke Annemarie Jacir, za najboljši dokumentarec pa je žirija razglasila libanonski filmski esej o portretu sirskih delavcev Okus cementa režiserja Ziada Kalthouma. Po besedah direktorja festivala Matjaža Javšnika so ponovno dokazali, da festival Kranjsko Goro lahko zasidra v središče filmskega dogajanja v regiji. »Potrudili se bomo, da festival še naprej uspešno razvijamo, v ekipnem duhu in pozitivni naravnanosti, sicer brez rdeče preproge, a z veliko dobre volje in ustvarjalnosti,« je sklenil Javšnik.